لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۵۲

سارنوالی اختصاصی منع خشونت علیه زنان: قتل زنان در ۱۳۹۵ افزایش یافته‌است


سارنوالی اختصاصی منع خشونت علیه زنان می‎گوید که قضایای قتل زنان در سال ۱۳۹۵ در تناسب به سال گذشته در کشور افزایش یافته‎است.

این نهاد می‎گوید که در جریان سال جاری ۲۴۴۲ قضیه خشونت علیه زنان را بررسی کرده‎‎است.

پروین رحیمی رئیس این نهاد روز یکشنبه در کابل به خبرنگاران گفت که بیشتر این قضایا در ولایت‎های کابل و هرات به ثبت رسیده‎است.

وی افزود:

"بدبختانه خشونت که منجر به قتل گردیده افزایش پیدا کرده‎است اما تمام قضایای قتل بررسی می‎شود و فیصله‎های هم صادر شده‎است، من برای شما گفتم که این فیصله‎ها چندین مورد حکم اعدام را در برگرفته و چندین مورد حبس هجده الی شانزده سال."

پیش ازین جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی نیز گفته بود که در سال ۱۳۹۵ در قضایای خشونت علیه زنان افزایش به عمل آمده‎است.

نگرانی‎ها در خصوص افزایش خشونت علیه زنان در حالی مطرح می‎گردد که یک دختر خودش را در هشتم مارچ روز جهانی زن در ولایت بامیان حلق‌آویز کرد.

از سوی هم پیش از این گزارش‎های از سنگسار شدن تعداد از زنان در برخی از ولایات از سوی طالبان مسلح نیز به نشر رسیده‎است.

مقامات محلی بدخشان به روز پنجشنبه هفته گذشته از سنگسار کردن یک زن در مرکز ولسوالی وردوج آن ولایت به اتهام داشتن روابط نا مشروع با یک پسر توسط طالبان مسلح خبر دادند.

درین حال فوزیه کوفی رئیس کمیسیون امور زنان ولسی جرگه می‎گوید که هنوز هم در مناطق دور دست کشور به قضایای خشونت علیه زنان رسیدگی نمی‎شود.

کوفی: ولسوالی‎های نا امن مناطق نا امن قابل فهم است.
کوفی: ولسوالی‎های نا امن مناطق نا امن قابل فهم است.

وی افزود:

"ولسوالی‎های نا امن مناطق نا امن قابل فهم است اما در مناطق که امن هم است هنوز هم متأسفانه که مشکل نبود سارنوالان محسوس است و من زیاد مطمئن نیستم کار را که یک سارنوال با نیت خوب انجام بدهد عین نیت در محاکم هم وجود داشته باشد و این باعث گردد که روند محاکمات یا رسیدگی به قضایا سرعت بخشیده شود."

خانم کوفی به این باور است که برای بررسی درست قضایای خشونت علیه زنان در تمام ولسوالی‎ها و مناطق دور دست باید سارنوالان زن وجود داشته باشد تا از این طریق به قضایای زنان در آن مناطق به وقت وبه صورت درست آن رسیدگی شود.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG