لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۳۵

منگل: برخورد دوگانه در خلع سلاح کردن افراد سبب تقویت برخی تنظیم‌ها شده‎است


یک مقام پیشین وزارت امور داخله می‎گوید، برخورد دوگانه در روند خلع سلاح افراد مسلح غیر مسئول سبب تقویت برخی گروه‎های تنظیمی پیشین شده‎است.

منیر منگل معین پیشین وزارت امور داخله و مسئول اسبق یکی از بخش‎های پروسه «DDR» می‎گوید، برخی ارگان‎ها با این کار منفعت‌شان را جستجو می‎کنند و حمایت از این گروه‎ها سبب افزایش نا امنی شده‎است.

منگل می‎گوید، از دیر زمانی در برابر این روند مصلحت وجود داشت که حالا این مشکل به یک درد سر مبدل شده‎است.

روند «دی. دی. آر» شماری از افراد مسلح غیر مسئول
روند «دی. دی. آر» شماری از افراد مسلح غیر مسئول

وی افزود:

"افراد مسلح غیر مسئول خلاف طرزالعمل تنظیم شده‎اند و خودسر اند، خصوصاً این بازی زمانی گرم شد که آنان قدرت دولتی هم داشتند و در عین حال تفنگسالاران تنظیم‎های سابق بودند و از سوی یک ارگان حمایت می‎شدند که در ساحات‌شان یک قدرت ساختند که این کار در کنار این‌که ثبات به میان نیاورد بلکه نا امنی را ایجاد کرد."

وی می‎گوید، تنظیم‎های که در برابر شان اقدامات لازم نشده فکر می‎کنند که نفوذ وسیع‌شان روند خلع سلاح‌سازی آنان را با مشکل روبه‌رو ساخته‎است.

اما به باور آقای منگل، پروسه خلع سلاح‌سازی گروه‎های مسلح غیر مسئول در ولایت‎های جنوبی و برخی ولایت‎های دیگر آسان‌تر عملی شده‎است.

پس از سقوط رژیم طالبان و روی کار آمدن حکومت جدید به رهبری حامد کرزی، روند خلع سلاح‌سازی گروه‎ها و افراد مسلح غیر مسئول آغاز شد و اما چگونگی عملی شدن این روند چیزیست که هنوز هم با انتقاد های به همراه است.

صالح محمد صالح عضو کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه می‎گوید، برخی احزاب سیاسی در افغانستان خلع سلاح نشده‎اند و بیشتر فعالیت‎های خودسرانه می‎کنند.

این در حالیست که اخیراً تقابل میان افراد وفادار به عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور و عطا محمد نور والی بلخ، باعث ایجاد ترس در میان شماری از باشنده‌گان ولایت‎های شمالی کشور شده‎است.

شماری از اعضای حزب جنبش و جمعیت اسلامی از سال گذشته به این‌سو چندین بار در برابر هم دست به تظاهرات زدند که این کار حتی به خشونت، زخمی و کشته شدن برخی‎ها منجر شد.

وزارت امور داخله افغانستان در باره این نگرانی‎ها می‎گوید، روند خلع سلاح‌سازی گروه‎ها و افراد مسلح غیر مسئول هنوز هم جریان دارد و فعالیت‎های خودسرانه برای آنان قابل قبول نیست.

دانش: احزاب جنبش و جمعیت گروه‎های فعال مسلح غیر مسئول در شمال را وابسته به خود نمی‌داند.
دانش: احزاب جنبش و جمعیت گروه‎های فعال مسلح غیر مسئول در شمال را وابسته به خود نمی‌داند.

نجیب دانش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخله به رادیو آزادی گفت، احزاب جنبش و جمعیت گروه‎های فعال مسلح غیر مسئول در شمال را وابسته به خود نمی‌داند، به‌گفته وی در صورت چنین موارد برای بازداشت‌شان اقدام خواهد شد.

دانش افزود:

"هنوز هم اسناد و مدارک وجود ندارد که این‎ها وابستگی‌شان را از این دو حزب نشان دهند، اگر مواردی باشد طبعاً فعالیت این دو حزب را زیر سؤال می‎برد، اگر افرادی را شناسایی بکنیم که مسلح هستند و خود را پیوند می‌زنند به این دو حزب سیاسی، طبعاً ما این‎ها را مطابق قانون شناسایی و بازداشت می‎کنیم."

منیر منگل معین ارشد پیشین وزارت امور داخله هرچند اراده رهبری حکومت فعلی را در برابر گروه‎های مسلح غیر مسئول قوی می‎داند اما می‎گوید، نبود هماهنگی در سطوح پائین و حمایت مسئولان امنیتی در برخی محلات که از سال ۲۰۰۱ به این‌سو وارد دولت شده‎اند می‎تواند این پروسه را آسیب برساند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG