لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۱۳

تخم‌های اصلاح شده برای خانم‌های زراعت پیشه در سرپل توزیع شد


بیست نوع تخم اصلاح شدۀ سبزیجات و وسایل باغداری از سوی پروژۀ باغداری و مالداری وزارت زراعت برای خانم‌های زراعت پیشه در سرپل توزیع گردید.

انجنیر کنیشکا حمیدی مسئول پروژۀ ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت می‌گوید، از سال ۲۰۱۲ تاکنون ۱۱۰۰ باغ کوچک جهت رشد اقتصاد خانم‌های زراعت پیشه از طریق این پروژه احداث شده‌ و در این باغ‌ها همه ساله سبزیجات گوناگون به دو فصل زرع و به بازار عرضه می‌گردد.

آقای حمیدی افزود، برای ۲۵ خانم زراعت پیشۀ پیش قدم مرکز و ولسوالی سوزمه قلعۀ این ولایت ۲۰ نوع تخم اصلاح شدۀ سبزیجات و ۲۶ قلم وسایل باغداری به هزینۀ بیش از ده هزار دالر امریکایی توزیع گردیده‌است که متباقی خانم‌های زراعت پیشه نیز از این وسایل و تخم‌های توزیع شده استفاده کرده می‌توانند.

وی گفت:

"از سال ۲۰۱۲ تاکنون ۱۱۰۰ باغ کوچک از طریق پروژۀ أانا ه ل پ برای خانم‌های زراعت پیشه احداث شده که در دو فصل این خانم‌ها انواع مختلف سبزیجات را زرع می‌کنند و از این طریق اقتصاد خانوادۀ خود را تقویت می‌کنند. ما هم از این خانم‌ها حمایت می‌کنیم و شما می‌بینید که امروز ما برای ۲۵ خانم زراعت پیشۀ پیش قدم ۲۰ نوع تخم سبزیجات و ۲۶ قلم وسایل باغداری و کشاورزی توزیع نمودیم."

این در حالی است که چندی قبل نیز مسئولین پروژۀ ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت از توزیع ۱۰۴ هزار اصله نهال مثمر برای باغداران این ولایت خبر داده بودند.

سرپل از جمله ولایت‌های زراعتی می‌باشد که نزدیک به ۹۰ درصد باشندگان آن در شش ولسوالی و مرکز این ولایت مشغول فعالیت‌های زراعتی و مالداری هستند.

گزارش: عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG