لینک های دستیابی پذیر

جمعه ۳ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۲۷

مشرانو جرگه: قتل دو کارمند مرکز عدلی و قضایی کار مافیا است


کشته شدن دو کارمند مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری در کابل واکنش‎های گوناگون اعضای مشرانو جرگه افغانستان را برانگیخته است.

مشرانو جرگه افغانستان از حکومت افغانستان می‎خواهد تا امنیت کارمندان نهادهای عدلی و قضایی کشور را تامین کند.

در نشست عمومی روز سه شنبه این جرگه، اکثر سناتوران با اشاره به رویداد اخیر در کابل گفتند، در کشتن کارمندان ارگان‎های عدلی و قضایی بیشتر حلقات مافیایی دست دارند.

عبدالباقی بریال یکی از اعضای این جرگه در نشست روز سه شنبه گفت، در کشتن کارمندان ارگان‎های عدلی و قضایی بیشتر دست‎های حلقات مافیایی وجود دارد و باید جلو آن گرفته شود.

بریال: در این گروه‎های مافیایی دخیل هستند.
بریال: در این گروه‎های مافیایی دخیل هستند.

وی افزود:

"حادثه اخیر دیروز حمله قاتلانه بر جان کارکنان مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین بود که متاسفانه یکی از خواهران ما و یک برادر دیگر ما (کارمندان مرکز عدلی و قضایی) جام شهادت نوشیدند و طبعا در این گروه‎های مافیایی دخیل هستند و کسانی اند که از داخل سبوتاژ می‎کنند و نیازمند این است که دولت تامین امنیت کند."

در همین حال انارکلی هنریار یک عضو دیگر مشرانو جرگه می‎گوید، طرح کشتن دو کارمند مرکز عدلی و قضایی از داخل پلان شده‎است.

هنریار: طرح ریزی کشتن این‎ها از داخل شده است.
هنریار: طرح ریزی کشتن این‎ها از داخل شده است.

وی افزود:

"طرح ریزی کشتن این‎ها (دو کارمند مرکز عدلی و قضایی) از داخل شده، امیدوار هستم به خاطر تامین امنیت تمام کارکنان به خصوص کسانی که در چنین ادارات مهم کار می‎کنند، حکومت توجه کند."

این اظهارات پس از آن صورت می‎گیرد که روز دو شنبه دو تن از کارمندان اداره مبارزه با جرایم سنگین مرکز عدلی و قضایی از سوی افراد ناشناس در ساحه چهار راهی قمبر شهر کابل کشته شدند و به روز سه شنبه هم یک مامور اردوی ملی در همین ساحه از سوی تفنگداران ناشناس کشته شد.

هرچند مسئولیت این رویدادها را کسی بر دوش نگرفته اما گروه طالبان سال گذشته با حمله بر سارنوالی استیناف ولایت لوگر، هفت کارمند این اداره را کشتند.

همین گونه چندین بار حملات کارمندان ستره محکمه افغانستان نیز مورد تهدید قرار گرفته و بالای شان حملاتی صورت گرفته‎است.

پس از اظهارات سناتوران، فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانوجرگه به کمیسیون امور دفاعی وظیفه سپرد تا مسئولین امنیتی کابل را در جلسات شان فرا خوانده و از آنان در این باره جویای معلومات شوند.

او افزود:

"از کمیسیون امور دفاعی می‎خواهم که قوماندان امنیه کابل را همراه با مسئولین دیگر بخواهند و نگرانی سناتوران را همراه شان شریک بسازد."

فروغ: امنیت شان تا حدودی که در توان پولیس است انشالله تامین است.
فروغ: امنیت شان تا حدودی که در توان پولیس است انشالله تامین است.

حسن شاه فروغ قوماندان امنیه کابل روز سه شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، وی به تمام نهادهای امنیتی تحت امرش هدایت داده تا در تامین امنیت کارمندان ارگان‎های عدلی و قضایی توجه جدی کنند.

فروغ افزود:

"امنیت شان تا حدودی که در توان پولیس است انشالله تامین است، هدایت به تمام مراجع امنیتی صادر شده‎است."

حمله بر کارمندان مرکز عدلی و قضایی در کابل در حالی صورت می‎گیرد که این نهاد اخیرا شماری از مقام‎های بلند پایه دولتی را به اتهام دست داشتن به فساد اداری متهم و محکوم به جزا کرده‎است.

در عین حال مسئولان در اداره عالی مبارزه با فساد اداری پس از این رویداد در صحبت با رادیو آزادی گفته‎اند که دوام وضعیت کنونی مبارزه با فساد اداری را مشکل خواهد ساخت.

گزارش: نصرت پارس

XS
SM
MD
LG