لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۲۹

وزیر خارجه ایالات متحدۀ امریکا سرگرم دیدار از مسکو است


تنش میان روسیه و غرب بر سر جنگ داخلی سوریه در حالی بیشتر شده‌است که وزیر خارجه ایالات متحدۀ امریکا دیروز به مسکو پرواز کرد.

رکس تیلرسن پیش از سفرش به مسکو و پس از اشتراک در نشست هفت کشور صنعتی جهان در ایتالیا از روسیه خواست که از حمایت بشار اسد رئیس جمهور سوریه دست بکشد.

او پیش ازین درخواستش آن‌چه را سه شنبه گذشته در ادلب سوریه اتفاق افتاد، حمله وحشیانه گاز زهری خواند.

رکس تیلرسن وزیر خارجه امریکا
رکس تیلرسن وزیر خارجه امریکا

وی گفت:

"ما نمی‌خواهیم که ذخایر کنترول نشده اسلحه کیمیاوی رژیم سوریه به دست داعش و دیگر گروه‌های تروریستی بیافتد که می‌توانند و می‌خواهند بر ایالات متحده یا متحدان ما حمله کنند. ما عادی شدن استفاده از اسلحه کیمیاوی را توسط بازیگران یا کشورها در سوریه و یا در جای دیگر پذیرفته نمی‎توانیم."

در حالی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه حرفی نگفته‌است که نشان دهنده پایان حمایت کشورش از اسد باشد، قصر سفید روسیه را منزوی خوانده‌است.

شان سپایسر، سخنگوی قصر سفید
شان سپایسر، سخنگوی قصر سفید

شان سپایسر، سخنگوی قصر سفید دیروز به خبرنگاران در واشنگتن گفت:

"جای شک نیست که روسیه منزوی است. آن‌ها (روس‌ها) خود شان را با کوریای شمالی، سوریه و ایران همنوا ساخته اند. این دقیقاً گروهی از کشورهای نیست که شما می‌خواهید وقت تان را با آن‌ها بگذرانید، به استثنای روسیه، آن‌ها همه کشور های ناکام اند."

درین حال رئیس جمهور پوتین در نخستین سخنان علنی‌اش از زمان اجرای حمله‌های راکتی امریکا بالای یک پایگاه هوایی سوریه گفت، امریکا برای دور ساختن رئیس جمهور اسد از قدرت دنبال یک بهانه است.

او پیش از رسیدن تیلرسن به مسکو در یک نشست خبری گفت، مسکو رسماً خواهان تحقیق بین‌المللی در مورد حادثه خان شیخون خواهد شد.

پوتین افزود، روسیه از اداره‌های سازمان ملل‌متحد در هاگ خواهد خواست که درین مورد تحقیقات همه‌جانبه را انجام بدهند و با در نظرداشت نتیجه تحقیقات تصمیم‌های متوازن بگیرند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

رئیس جمهور روسیه همچنان ادعا کرد که کشورش معلومات استخباراتی را از منابع مختلف دریافت کرده که نشان می‌دهد اقدامات تحریک‌آمیز مشابه در دیگر مناطق سوریه به‌شمول حومه‌های دمشق روی دست است، جایی که به‌گفته او قرار است در آن برخی مواد مورد استفاده قرار گیرد و بخاطرش مقام‌های سوریه مقصر دانسته شوند.

ایالات متحده امریکا به تاریخ هفت اپریل ده‌ها راکت کروز توماهاک را بر یک پایگاه هوایی سوریه پرتاب کرد.

واشنگتن گفته‌است از همین پایگاه بر شهرک خان شیخون حمله شده بود.

به‌گفته مقام‌های امریکایی در حمله سه شنبه گذشته بر خان شیخون بیش از ۸۰ تن به‌شمول کودکان کشته شدند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG