لینک های دستیابی پذیر

از بیست و پنجم حمل روز هرات تجلیل بعمل آمد


هزاران تن از زنان و مردان در فضای امن به استقبال این جشن رفتند. محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه در پیام های جداگانه حمایت شان را از برگزاری این مراسم اعلام کردند.

باشندگان هرات داشتن چنین برنامه خوشی در افغانستان را ضروری خوانده می‌گویند نیاز است تا این گونه مراسم در دیگر ولایات نیز انجام شود.

برای اولین بار صدای دود و آتش در آسمان شهر هرات شادی آفرید.

آتش بازی و جشن پایکوبی از برجسته ترین موضوعات مراسم جشن هرات به حساب می‌آمد.

هزاران تن از باشندگان این ولایت به دور از تمام دغدغه های امنیتی کنار هم آمده‌اند و از این مراسم استقبال کردند.

مردم از ولسوالی‌ها و حتی ولایت‌های همجوار برای شرکت در این جشن به هرات آمده‌اند.

شماری از اشتراک کننده‌های این جشن می‌گویند که خواهان آرامش و صلح سرتاسری در افغانستان هستند:

"کاش که همیشه همین قسم روز را داشته باشیم که ببینیم یکدیگر بغل به بغل باشیم، نه اینکه جنگ باشد و جنجال باشد."

"واقعیت به هرکس این روز خوشحال کننده‌است، باعث مسرت مردم می‌شود، بعد ازماه‌ها و سال‌ها که یک جشن برگزار شود، مردم را خوشحال می‌سازد."

"نیاز داریم که همین قسم یک روز مخصوص را داشته باشیم. مردم افغانستان کلاً همه مریض اند، مردم هرات این کار را شروع کردند. انشاالله در دیگر ولایات هم این گونه جشن‌ها برگزار شود و این کار همگانی شود."

مراسم جشن هرات با موضوعات مختلف همراه شده بود.

آتش بازی، اجرای آهنگ‌های حماسی، میهنی، رقص و پایکوبی و نمایش لباس‌های محلی و قدیمی مردم در مناطق مختلف افغانستان به این مراسم رونق خاص بخشید.

سمیه رامش یک عضو شورای ولایتی هرات خواهان برگزاری این گونه مراسم در دیگر ولایات افغانستان شد.

خانم رامش از مقامات مرکزی خواست تا بیست و پنجم حمل جشن هرات را درج تقویم کنند.

وی گفت:

"در تمام دنیا یک روز در شهرهای مختلف یک رواج است و ما هم می‌خواهیم که این روز به رسمیت شناخته شود، همچنین که ریاست جمهوری محترم پیام داشتند به این روز، امیدوارم که ما این روز را در تقویم داشته باشیم و جشن هرات الگوی باشد تا دیگر شهروندان کشور در دیگر ولایات افغانستان چنین روزهای را داشته باشد و به شادی سرور و نشاط بپردازند."

با این همه، این مراسم مخالفان هم داشت. از اسماعیل خان وزیر اسبق انرژی و آب افغانستان و یکی از قوماندانان سرشناس جهادی در غرب این‌کشور به عنوان مخالف سرسخت برگزاری جشن هرات یاد می‌شود.

سید وحید قتالی مسئول برگزاری جشن هرات می‌گوید، این مراسم بدون تعلقات سیاسی، اجتماعی و مذهبی تدارک یافته است.

او می‌گوید آنان می‌خواهند از این طریق امید مردم را به آینده افغانستان زنده نگهدارند.

وی افزود:

"ما سعی کرده‌ایم که مدارا بکنیم و این پیام را به باقی کسانیکه حداقل دقیق نتوانستند بفهمند این جشن را به آنان بدهیم که باید بپذیرند که یک نسل جدید آماده و توقعات جدید دارند. به آنانی که بی نهایت سعی در مخالفت برگزاری این مراسم دارند می‌گویم که قانون اساسی افغانستان مخالف دارد، امنیت مردم افغانستان مخالف دارد، آرامش مردم مخالف دارد، ما امروز به دنبال لبخند مردم هستیم حتماً لبخند مردم هم مخالفین دارد و ما آن‌ها را در همان لیست داریم."

نخستین مراسم روز هرات در سال ۱۳۹۴ تجلیل شد اما امسال با وجود مخالفت سران جهادی به خصوص محمد اسماعیل خان این روز با شکوه تر از سال های پیش تجلیل شد.

قرار است که اسماعیل خان از ۲۹ حمل روز پیروزی مجاهدین در هرات تجلیل کند.

او گفته است، برگزاری جشن هرات مراسم ۲۹ حمل را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

شاه پورصابر،هرات

XS
SM
MD
LG