لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۷:۳۳

وکلا: ایجاد پست وزیر دولت در امور توریزم، تورم تشکیلاتی است


کمیسیون امور فرهنگی ولسی جرگه ایجاد پست جدید وزیر دولت در امور توریزم را تورم تشکیلاتی خوانده و نتایج کار آن را منفی می‎داند.

این کمیسیون ولسی جرگه با انتقاد از بوجود آوردن ادارات جدید تأکید می‎کند که این کار سبب بهبود کارها نه بلکه باعث ایجاد مشکل می‎گردد.

صیفوره نیازی یک عضو این کمیسیون روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که ایجاد ادارات جدید به نام‎های مختلف سبب تداخل وظیفوی می‎گردد.

خانم نیازی گفت، تورم تشکیلاتی در حکومت مشکلات را بیشتر می‎سازد.

وی افزود:

"این کار سبب ایجاد تورم تشکیلاتی می‎شود و این کار کاملاً در مخالفت با قانون و دیدگاه ملت و مردم است از هیچ زاویه این حرکت شایسته نیست و این خودش تداخل کاری است و دست‌آورد اش منفی است."

یکی از ولایات توریستی افغانستان
یکی از ولایات توریستی افغانستان

از سوی هم هیلی ارشاد یک عضو دیگر ولسی جرگه ایجاد وزارت در امور توریزم را یک اداره موازی خوانده و می‎گوید این کار جز تورم تشکیلاتی و مصرف اضافی چیزی دیگری نیست.

این در حالیست که از چند سال به این‌طرف معینیت بنام توریزم در چوکات وزارت اطلاعات و فرهنگ فعالیت دارد.

این‌بار نخست نیست که ریاست جمهوری با به میان آوردن یک وزارت جدید غلام نبی فراهی را به حیث وزیر دولت در امور توریزم تعیین می‎کند.

قبل از این نیز بر اساس فرمان رئیس جمهور غنی امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی به حیث وزیر دولت در امور اصلاحات در سکتور امنیتی و رئیس بورد عالی نظارت بر تعیینات افسران ارشد قوای دفاعی و امنیتی و ویس احمد برمک به حیث وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث تعیین گردیده‎اند.

با این حال ریاست جمهوری افغانستان می‎گوید ایجاد پست‎های این وزارت‎ها از سوی رهبری حکومت بر اساس ضرورت صورت گرفته‎است.

مینه پال: میخواهیم با جهان در بخش توریزم روابط داشته باشیم و این روابط با ایجاد همین اداره تقویت می‎شود.
مینه پال: میخواهیم با جهان در بخش توریزم روابط داشته باشیم و این روابط با ایجاد همین اداره تقویت می‎شود.

دوا خان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری روز پنجشنبه در مورد به رادیو آزادی گفت:

"تمام پست‎های که ایجاد می‎شوند بر اساس یک ضرورت می‎باشند از این‎که افغانستان یک کشور توریستی و جای برای سیاحین است ما می‎خواهیم از طریق این وزارت در بخش توریزم و سیاحین به سطح منطقه و جهان کار نماییم با جهان در بخش توریزم روابط داشته باشیم و این روابط با ایجاد همین اداره تقویت می‎شود."

آقای مینه‌پال می‎گوید با ایجاد این نهاد، معینت توریزم در چوکات وزارت اطلاعات و فرهنگ لغو می‎گردد.

از سوی هم مجیب‌الرحمن رحیمی سخنگوی ریاست اجرائیه روز پنجشنبه در یک نشست خبری ایجاد پست وزیر دولت در امور توریزم را برای رشد صنعت توریزم در کشور مهم خواند.

شماری از کارشناسان افغان نیز می‎گویند افغانستان با داشتن مناطق سیاحتی و دیدنی یک محل مناسب برای جهان گردان داخلی و خارجی می‎باشد اما به‌گفته آنان در حال حاضر به سبب مشکلات امنیتی در برخی مناطق صنعت توریزم با رکود مواجه است.

عزیز الله نهفته یکی از این کارشناسان تأکید می‎کند که در افغانستان هنوز هم در برخی مناطق امن محلات باستانی و سیاحتی وجود دارد و توجه به آن بسیار مهم است.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG