لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۵ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۳۹

درگیری تازه میان شاخه ملا رسول و ملا هبت‌الله در غور


شاخه انشعابی طالبان به رهبری ملا رسول ادعا می‎کند که درگیری‎های شدید بین آن‎ها و شاخه ملا هبت‌الله از سه روز به این‌سو در ولسوالی شهرک ولایت غور جریان دارد.

ملا منان نیازی سخنگوی گروه انشعابی طالبان به رهبری ملا رسول می‎گوید که درین درگیری به رهبری قوماندان فضل احد یکی از قوماندانان تازه پیوسته به گروه‌شان در غور، چندین تن از طالبان مربوط به ملا هبت‌الله را کشته و چندین موترسایکل و جنگ افزار شان را به نیز بدست گرفته‎اند.

در کنار عملیات پاکسازی نیروهای امنیتی در ولسوالی‎های شهرک و دولینه که به‌گفته مقامات امنیتی، در آن ۱۷ طالب کشته و زخی شده‎اند، اکنون مولوی منان نیازی سخنگوی طالبان به رهبری ملا رسول ادعا می‎کند که دولت درین عملیات شکست خورده‎است و اعضای این گروه بودند که بر طالبان به رهبری ملا هبت‌الله آخندزاده تلفات وارد کرده‎اند.

به‌گفته آقای نیازی فضل احد که یکی از قوماندان‎های مسلح غیر مسئول درین ولایت بوده‎است به تازگی با آنان بیعت کرده و رهبری این جنگ را بر عهده داشته که تلفات سنگین بر طالبان شاخه ملا هبت‌الله آخندزاده وارد کرده‎اند و ساحات تحت کنترول آنان را نیز تصرف نمودند.

ملا منان نیازی
ملا منان نیازی

آقای نیازی می‎گوید:

"همین که دولت با طالبان ملا هبت‌الله درگیر شد و عملیات راه اندازی کرد و بعد از این‎که یک موتر شان به ماین برخورد کرد چند نفر شان کشته شد و ولسوال شهرک زخمی شد آن‎ها عقب نشینی کردند و بعداً قوماندان فضل احد با من تماس گرفت و من هدایت دادم که باید بالای نیروهای ملا هبت‌الله حمله کنند که حمله کردند چند تن شان کشته شد ۳۰ عراده موترسایکل‌شان به دست نیروهای ما افتاد و چندین جنگ افزارشان ماندند که نفرهای ما گرفتند."

با این حال ملا میاگل فرد که از سوی قوماندان فضل احد به حیث نماینده وی در مطبوعات معرفی گردیده‎است نیز می‎پذیرد که این قوماندان محلی از چندی به این‌سو با طالبان شاخه ملا رسول پیوسته‎است.

آقای میاگل نیز ادعا می‎کند که پس از شکست دولت در مقابله با طالبان شاخه ملا هبت‌الله آخندزاده، آنان وارد جنگ با این گروه شدند و ضمن تصرف چند قریه تحت حاکمیت‌شان چندین تن آنان را کشتند که شش تن از کشته‎های آنان در میدان جنگ باقی مانده‎است.

به‌گفته وی قوماندان فضل احد قبل ازین درگیری، کمک‎های ملا رسول جهت مقابله با طالبان شاخه ملا هبت‌الله آخندزاده را دریافت کرده‎اند.

افراد طالبان
افراد طالبان

او افزود:

"این دقیق است که فضل احد خان با ملا رسول است و ما همراه این‎ها هستیم با دولت هیچ رابطه نداریم و قبل ازین کمک‎های ملا رسول را نیز دریافت کرده‎ایم و بعد از این‎که دولت در مقابل طالبان هبت‌الله شکت خوردند ما سر شان حمله کردیم که مناطق تحت حاکمیت‌شان را تصرف کردیم و شش کشته‌شان به میدان جنگ باقی مانده‎است و اکنون عقب نشینی کردند."

هرچند دفتر مطبوعاتی والی غور روز گذشته اعلام نموده بود که عملیاتی را که از سوی مقامات محلی راه اندازه گردیده‎است که در آن ۱۷ تن از طالبان کشته و زخمی و سه تن از نیروهای امنیتی کشته و هفت تن به‌شمول محم کبیری ولسوال شهرک این ولایت زخم برداشته‎اند.

اما با تلاش‎های که امروز کردیم مقامات امنیتی غور در مورد ادعای آقای نیازی و قوماندان فضل احد حاضر به گفت‌وگو نشدند.

این در حالیست که قبل ازین مسئولین دولتی در غور گفته بودند که هرچند فضل احد یکی از قوماندان‎های مسلح غیر مسئول است اما در برخی از موارد با دولت نیز همکاری دارد.

گروه طالبان مسلح به رهبری ملا هبت‌الله تا کنون در این مورد ابراز نظر نکرده‌اند.

گزارش: قدیر غفوری

XS
SM
MD
LG