لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۱۳

سال گذشته بیش از ۱۶۵ توریست خارجی از بدخشان دیدن کرده‎اند


مسئولان اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گویند که در سال گذشته بیش از ۱۶۵ تن از توریستان خارجی از ساحاتِ توریستی این ولایت دیدن کرده‎اند.

آنان خوشبین هستند که در سال جاری سفر توریستان خارجی به ساحاتِ توریستی این ولایت از این رقم هم افزایش خواهد یافت.

صدیق لعل‌زاد آمر توریزم در ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان می‌گوید که به دلیل چالش‌های امنیتی در مسیر راه‌های منتهی به پارک ملی ولسوالی واخان در بدخشان تمام توریستان خارجی از طریق کشور تاجکستان وارد ولسوالی سرحدی اشکاشم شده و از آن‌جا به ساحاتِ دیدنی پارک ملی در وادی واخان رفته‎اند.

بر اساس گفتۀ‌های آقای لعل‌زاد که سفر توریستان خارجی به ساحاتِ دیدنی بدخشان، در سال‌های گذشته به دلیل موجودیت ناامنی‌ها کاهش یافته بود، اما در سال ۱۳۹۵ تعدادی از خارجی‌ها که از بدخشان دیدن کرده‎اند، نسبت به سال گذشته افزایش را نشان می‌دهد.

بدخشان
بدخشان

او افزود:

"۱۶۵ تن از توریستان و جهان‏گردان خارجی از مناطق دیدنی پارک ملی در ولسوالی واخان دیدن کرده‎اند که از این میان ۴۲ نفر شان زنان بودند و بقیه مردان بوده‎اند این افراد از ۲۹ کشور دنیا بوده‎اند، که از ساحاتِ سرحدی، دیدنی و امن بدخشان دیدن کرده‎اند."

نام‌بُرده افزود که در کنار توریستان خارجی، هزاران سیاح داخلی نیز از مناطق دیدنی بدخشان در سال ۱۳۹۵ دیدن کرده‎اند.

آقای لعل‌زاد بیان نمود، اگر به وضعیت امنیتی بدخشان توجه شود، همه‌ساله هزاران تنِ از توریستان خارجی از ساحاتِ مختلف بدخشان دیدن خواهند کرد.

او افزود:

"هم‏چنان آماری که از دفتر آغاخان بدست آوردیم حدود هفت هزار نفر از چشمه آسیچ در ولسوالی شهدا و هم‏چنان نزدیک به دو هزار سیاح داخلی از موزیم شهدا در ناحیه ششم شهر فیض‌آباد دیدن کرده‎اند و دلیل عمده افزایش سیاحان داخلی و خارجی به بدخشان معرفی ساحات توریستی این ولایت از طریق رسانه‌‏ها بوده‎است."

بدخشان
بدخشان

از سوی دیگر محمد هاشم خوشنود مسئول بخش توریزم و بازاریابی بنیاد آغاخان در بدخشان می‌گوید که بنیاد آغا خان از سال‌ها به این‌سو در بخش انکشاف صنعت توریزم با ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان کار کرده‎است.

آقای خوشنود می‌گوید که تلاش می‌ورزند تا در سال جاری، از این بیش‌تر توجه توریستان خارجی را به این ولایت جلب کنند.

او افزود:

"کشور تاجکستان عینِ مناطق و منابع ما را دارند، اما شمار گردش‏گران‌شان به شش هزار نفر رسیده‎است، هم‏چنان در پاکستان با عینِ منابع هشت الی نه هزار گردش‏گر خارجی دارند، اما در بدخشان یک حرکت تازه است که بتوانیم در سال‌های آینده توجه هزاران تنِ گردش‏گران را به بدخشان بیش‏تر جلب کنیم."

بر بنیاد گفتۀ‌های مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان که اداره محلی این ولایت با همکاری دفتر آغاخان سعی و تلاش کرده‎اند تا تسهیلات لازم را در ساحاتِ توریستی بدخشان برای توریستان خارجی فراهم کنند، تا در سال جاری و سال‌های آینده علاقه‌مندی توریستان خارجی به ساحاتِ دیدنی و تاریخی این ولایت بیش‌تر شود.

گردش‏گری و سیاحت به‌طور کلی به‌عنوان مسافرت تفریحی در نظر گرفته می‌شود و به کسی که گردش‏گری می‌کند گردش‏گر، سیاح یا توریست گفته می‌شود، اما توریستان بیش از هر چیز به آب و هوا، فرهنگ یا طبیعت مقصد خود علاقه‌مند هستند.

اشخاصی‌که از امکانات مالی خوب برخوردار هستند همیشه به مناطق دوردست سفر می‌کنند، البته نه به صورت اتفاقی، بلکه در نهایت به یک منظور خاص.

به‌طور مثال برای دیدن، دره‌های سرسبز، جاهای منحصر به فرد، ساختمان‌های مشهور و آثار هنری، آموختن زبان‌های جدید و چشیدن غذاهای متفاوت می‌باشد.

گزارش: اجمل آرین

XS
SM
MD
LG