لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۴:۱۸

شورای انسجام جمعیت تصمیم اخیر در مورد رهبری این حزب را ناقص خواند


شورای انسجام جمعیت اسلامی افغانستان از تصمیم شورای رهبری این حزب به‌خاطر گزینش اعضای جدید رهبری در حزب جمعیت اسلامی انتقاد کرد.

اعضای این شورا روز پنجشنبه با برگزاری نشست در کابل تأکید کردند که در خصوص تعیین افراد جدید در شورای رهبری جمعیت اسلامی با آنان مشوره نشده و افراد بر اساس سلیقه‎های شخصی تعیین شده‎اند.

این شورا تعیین اعضای جدید شورای رهبری این حزب را یک تصمیم ناقص خوانده می‎گوید، مشوره تمام اعضای جمعیت در آن گرفته نشده‎است.

عبدالکریم هاشمی یک‌تن از اعضای شورای انسجام جمعیت اسلامی اعلامیۀ را که در رابطه به تصمیم اخیر اعضای شورای رهبری جمعیت ترتیب شده بود به خوانش گرفت که در بخشی از آن چنین آمده‎است:

"برای انتخاب اعضا معیارهای که بتواند ممثل تمام جغرافیای کشور و اهداف جمعیت اسلامی باشد مراعات نگردیده‎است محورهای قدرت بدون توجه به قاعده جمعیت از بالا به پائین بر بنیاد سلیقه‎های فردی و پیوندهای شخصی اعضای شورای رهبری را به شکل غیر قانونی منسوب ساخته‎اند این تصمیم به صورت سلیقه‌یی و به دور از میکانیزم مشوره با صاحبان رأی در جمعیت اتخاذ گردیده‎است."

در اعلامیه تأکید شده بود که در قسمت گزینش افراد باید اهداف و معیارهای موجود در جمعیت در نظر گرفته شود.

عبدالودود صابر یکی دیگر از اعضای این شورا درین نشست از تعیین اعضای جدید شورای رهبری به شکل انتصابی انتقاد کرد.

وی افزود:

"در هیچ حزب سیاسی وجود ندارد که اعضای رهبری آن حزب بر اساس انتصاب تعیین شود حد اقل باید نظر اعضای مطلق حزب را در تعیین سرنوشت و تعیین اعضای رهبری حزب داشته باشد متأسفانه با کوچکی که خودم ۴۳ سال عضویت این حزب را داشته‌ام از طریق مطبوعات خبر می‎شوم که در جمعیت چنین تحول رخ داده‎است."

این نشست با سر و صداهای برخی افراد مخالف با شورای انسجام جمعیت نیز همراه شد، اما روند نشست به‌گونه عادی ادامه یافت.

اعضای شورای رهبری جمعیت اسلامی روز سه شنبه با برگزاری نشستی در کابل شورای رهبری موقت این حزب را اعلام کرده که در آن تعداد اعضای شورای رهبری از ۹ تن به ۶۴ تن افزایش یافتند.

گفته شده‎است که صلاح‌الدین ربانی، عطا محمد نور، محمد اسماعیل خان، احمد ضیا مسعود، محمد یونس قانونی، کلیم‌الله نقیبی، عبدالستار مراد، عنایت‌الله شاداب، محمد نسیم فقیری وعبدالشکور واقف حکیمی از کسانی اند که نام‎هایشان در صدر فهرست اعضای شورای رهبری موقت قرار دارند.

اما نام‎های عبدالله عبدالله و امرالله صالح در میان اعضای جدید شورای رهبری موقت وجود نداشت.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه روز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت که مصروفیت‎های فعلی کاری سبب شده که عبدالله عبدالله در رهبری این حزب نباشد، اما هنوز هم عضویت جمعیت را دارد.

بر اساس معلومات شورای انسجام جمعیت اسلامی این حزب بیش از ۵۰ سال سابقه داشته و در سراسر افغانستان عضو دارد.

عبدالشکور واقف حکیمی سخنگوی جمعیت اسلامی به رادیو آزادی گفت که این شورا دایمی نبوده و به‌طور موقت ایجاد شده‎است و در آینده برای ایجاد مجمع عمومی خواست همه اعضای جمعیت در نظر گرفته می‎شود.

وی افزود:

"باید مجمع عمومی برگزار شود. به‌گونه منتخب شورای رهبری، رئیس جمعیت، شورای اجرایی و شورای عالی از سوی مجمع عمومی که نماینده‌گان رسمی و منتخب جمعیت می‎باشند باید انتخاب شوند و در جریان یک سال از مهمات شورای رهبری وقت است که مجمع عمومی را برگزار بکند که بدون شک خواست‎های این دوستان محقق خواهد شد."

اما یونس فکور کارشناس سیاسی افغان می‎گوید در حزب جمعیت اسلامی یک نظر واحد برای پیشبرد اهداف و مرام این حزب وجود نداشته بیشتر سلیقه‎های شخصی در نظر گرفته می‎شود.

به باور وی همین مسئله جمعیت اسلامی را به مشکل روبه‌رو ساخته و سبب پراگندگی در میان اعضای این حزب شده‎است.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG