لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۵۷

وزارت داخله افغانستان در تلاش خاموش کردن آتش‌سوزی جنگلات نورستان است


وزارت داخله افغانستان می‎گوید که ریاست عمومی رسیدگی به حوادث و اطفائیه این وزارت تلاش می‎کند تا آتش‌سوزی در جنگلات ولایت نورستان را خاموش بسازد.

سرپرست دفتر سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت، تلاش‎های آنان در این رابطه جریان دارد.

نجیب دانش گفت اقدامات جدی برای خاموش ساختن این آتش‌سوزی روی دست گرفته شده‎است.

وی افزود:

"مسئولین که در نورستان هستند، وظیفه دارند به‌خصوص ریاست مبارزه با حوادث که اطفائیه یک بخش آن است در این مورد تلاش می‎کند و وظیفه آنان است تا در همچو موارد اقدام کنند."

این در حالیست که آتش‌سوزی از پنج روز به این‌سو در جنگلات ولسوالی نورگرام نورستان شرقی ادامه دارد.

آتش‌سوزی جنگلات
آتش‌سوزی جنگلات

حافظ عبدالقیوم والی نورستان در صحبت با رادیو آزادی گفت حکومت مرکزی باید از تمامی امکانات برای خاموش ساختن این آتش‌سوزی کار گیرد.

وی گفت در این رابطه باید از مأموریت حمایت قاطع کمک خواسته شود.

او افزود:

"مردم به ساحه فرستاده شده‌اند، تلاش‎ها برای خاموش کردن آتش ادامه دارد، خواست ما از حکومت مرکزی این است تا از امکانات مأموریت حمایت قاطع برای خاموش کردن آتش در جنگلات استفاده کند و از آنان در این مورد خواهان همکاری شود."

با آن‌که علت آغاز این آتش‌سوزی تا کنون مشخص نیست، اما والی نورستان می‎گوید که بادهای شدید ماه جوزا سبب شده تا آتش به ساحات بیشتر گسترش یابد.

رحمت‌الله رحمت ولسوال وانت وایگل نورستان نیز می‎گوید که از دو روز به این‌سو در جنگلات این ولسوالی آتش‌سوزی آغاز شده‎است.

پیش از این آتش‌سوزی‎های در جنگلات ولایت کنر نیز رخ داده‎است که مقام‎های محلی دلیل آن را اصابت راکت‎ها از آن‌سوی خط دیورند خوانده‎اند.

از سوی هم وزارت زراعت افغانستان می‎گوید ساحات که در ولایت نورستان آتش گرفته تحت کنترول مخالفین مسلح دولت قرار دارند.

اما لطف‌الله راشد سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت، والی نورستان تلاش می‎کند به کمک مردم محل این آتش‌سوزی را در کنترول بیاورد.

او افزود:

"اطلاع را که ما داریم والی با کمک مردم محل تلاش دارند آتش را خاموش بسازند ساحه که آتش گرفته تحت کنترول مخالفین است و ما کوشش می‎کنیم با کمک مردم از گسترش ساحه آتش‌سوزی جلوگیری کنیم."

ولایت نورستان دارای جنگلات جلغوزه و سایر جنگلات است و به‌گفته مردم اگر این آتش‌سوزی کنترول نشود، امکان دارد به جنگلات ولایت‎های پنجشیر و لغمان نیز گسترش یابد.

گزارش: سحر لیوال

XS
SM
MD
LG