لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۲۸

نام‌های عدۀ از باشنده‌گان مناطق شمال قفقاز در لیست نظارت از افراط‌گرایی


باشنده‌گان مناطق شمال قفقاز روسیه شکایت دارند که نام آن‌های که حجاب اسلامی می‌پوشند و یا صوفیان سنتی اند، در فهرست سری نظارت از افراط‌‌گرایی وزارت امور داخله حکومت‌های محلی درج اند.

خانم مدینه در یک مرکز کودکان در مهاج قلعه پایتخت جمهوریت داغستان قفقاز شمالی روسیه کار می‌کند.

او در ماه جنوری امسال از سوی کارمندان شعبه محلی وزارت امور داخله داغستان در یک محل بازرسی ترافیک متوقف شده و مورد بازپرس قرار گرفته‌است.

در همان‌جا بود که او فهمید، نام وی در فهرست نظارت از منع افراط‌‌گرایی شعبه محلی وزارت امور داخله داغستان درج است و از آن زمان به بعد، زندگی وی با قانون دست به گریبان بوده‌است.

مدینه می‌گوید:

"اگر بگویم که آن‌ها ما را اذیت می‌کنند، این کم است."

او که با بخش روسی رادیو آزادی صحبت می‌کرد افزود:

"آن‌ها تیلیفون می‌کنند، در می‌زنند، ساعات سه و یا پنج صبح می‌آیند و می‌خواهند که من برای پاسخ چند سؤالی با آن‌ها به حوزه بروم."

مدینه گفت که اگر او به خانه نباشد، آن‌ها از همسایه‌ها می‌پرسند که من کجا رفته ام.

گزارش مرکز خبر رادیو آزادی می‌نویسد، قضیه مدینه یگانه موردی نیست.

مقامات برای دو خواهر مدینه نیز گفته‌اند که نام‌های‌شان درج فهرست محرمانه ارگان‌های امنیتی می‌باشد که احتمال فعالیت تروریستی را نظارت می‌کنند.

مدینه می‌گوید، در خانواده آن‌ها هیچ‌کسی نیست که پیرو نظریات افراط‌‌گرایی باشد و هیچ یک از وابستگان آن‌ها به سوریه و یا عراق نرفته‌است.

او می‌پرسد که آیا مقامات آن‌ها را به‌خاطر پوشیدن حجاب تحت نظارت دارند؟

رمضان عبدالطیپوف رئیس جمهور داغستان گفته‌است که تخمیناً ده هزار وهابی در این جمهوریت موجود هستند.

عبدالرشید ماگومادوف مسئول شبعه وزارت امور داخله محل می‌گوید که در این مناطق حدود ۱۶ هزار وهابی حضور دارند، اما فعالان مدنی شک دارند که در این فهرست محرم امکان دارد ۲۰ هزار تندرو شامل باشند.

شورای حقوق بشر و جامعه مدنی روسیه در ماه جون سال ۲۰۱۶ میلادی گزارشی را به نشر رسانده و از درج نام‌های در این فهرست شدیداً انتقاد کرد که از سوی ادارات حکومتی به‌خاطر احتمال فعالیت تندروی مورد نظارت قرار دارند.

در گزارش این شورا آمده‌است که آن‌ها شکایاتی را از سوی باشنده‌گان محل بدست آورده‌اند که گویا نام‌های آن‌ها شامل این فهرست شده‌است.

گزارش می‌نویسد، همه آنانی که درج این فهرست اند، تندروان وهابی و یا سلفیان نیستند، بلکه، در آن نام‌های پیروان طریقت صوفی‌ها نیز شامل اند.

گزارش به آن قانونی انتقاد کرده که بر اساس آن این فهرست تهیه شده‌است.

XS
SM
MD
LG