لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳ ثور ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۴۴

هشدار جان کری: تحریم‎های جدید علیه تهران می‎توانند خطرناک باشند


جان کری وزیر خارجه سابق ایالات متحده امریکا هشدار داده‎است که تحریم‎های جدید اقتصادی علیه تهران می‎توانند خطرناک باشند.

به‌گفته آقای کری، تحریم‎های جدید به‌خاطر برنامه راکت‎های بالستیک ایران به مردم آن کشور پیام خواهد داد که توافق هسته‌یی ۲۰۱۵ میان تهران و شش کشور بزرگ جهان اصلاً دستاورد نداشته‎است.

وزیر خارجه پیشین امریکا در سخنرانی خود در سازمان که برای کاهش تهدیدهای سلاح‎های هسته‌یی در سنفرانسیسکو فعالیت می‎کند، همچنان گفت، اگر امریکا دست به اقدامات تحریک‌آمیز بزند به ایران نشان خواهد داد که از توافق هسته‌یی با کشورهای بزرگ جهان هیچ سود نبرده‎است.

توافق هسته‌یی میان ایران و شش قدرت بزرگ جهان در ماه جولای سال ۲۰۱۵ میلادی امضا شد.

کری: اداره ترمپ فکر می‎کند که امریکا همه چیز را به تنهایی انجام داده می‎تواند.
کری: اداره ترمپ فکر می‎کند که امریکا همه چیز را به تنهایی انجام داده می‎تواند.

​بر اساس این توافق‌نامه هسته‌یی، قدرت‎های جهان توافق کردند که در بدل متوقف ساختن برنامه هسته‌یی ایران، تحریم‎های وضع شده بالای آن کشور رفع شود.

این توافق هسته‌یی که با تلاش اداره بارک اوباما رئیس جمهور سابق امریکا امضا شد، مورد انتقاد شدید دونالد ترمپ در جریان مبارزات انتخاباتی او قرار گرفت.

ترمپ در آن زمان گفت، اگر به‌حیث رئیس جمهور امریکا انتخاب شود، یا که توافق هسته‌یی ایران را دوباره مورد بررسی قرار می‎دهد و یا هم آن را لغو خواهد کرد.

ماه پیش کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده امریکا قانون را با هژده رأی تائید در برابر ۳ رأی مخالف تصویب کرد که بر اساس آن رئیس جمهور ترمپ می‎تواند تحریم‎های اجباری را بالای افراد که در برنامه راکت‎های بالستیک ایران دخیل اند، دارند وضع کند.

جان کری که منحیث دیپلومات ارشد اداره بارک اوباما نقش مهمی را در دستیابی به توافق هسته‌یی ایران بازی کرد، همچنان گفت امیدوار است که رئیس جمهور دونالد ترمپ به پیشنهادات جیمز متیس وزیر دفاع و اچ. ار مک‌مستر مشاور امنیت ملی امریکا در این مورد گوش دهد.

به‌گفته آقای کری، اداره دونالد ترمپ فکر می‎کند که امریکا همه چیز را به تنهایی انجام داده می‎تواند اما نیاز است تا ارزش‎های دپیلوماسی در نظر گرفته شوند.

XS
SM
MD
LG