لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۵۶

ولسی جرگه قرارداد زمین میان حکومت و شرکت الکوزی را لغو کرد


ولسی جرگه افغانستان قرارداد زمین میان حکومت و شرکت الکوزی را لغو کرد.

کمیسیون‎های مخابرات، مواصلات و محیط زیست و منابع طبیعی این جرگه در یک نشست مشترک فیصله کردند که حکومت این زمین را به قیمت ارزان به شرکت الکوزی داده است بناً قرارداد به نفع مردم نمی‎باشد و آنان رأی به لغو آن دادند.

هیت مشترک این کمیسیون‎ها می‎گوید، بررسی‎های آنان نشان می‎دهد که قرارداد زمین میان حکومت و شرکت الکوزی غیر قانونی می‎باشد و دلایل آن را بر می‎شمارند.

شریف: روشن گردید که ۱۴۳ جریب زمین بدون داوطلبی داده شده‌است.
شریف: روشن گردید که ۱۴۳ جریب زمین بدون داوطلبی داده شده‌است.

​سائره شریف معاون کمیسیون محیط زیست و منابع طبیعی ولسی جرگه گفت:

"در کمیسیون ما روی این مسئله بحث شد و روشن گردید که ۱۴۳ جریب زمین بدون داوطلبی داده شده و این مسئله در مخالفت با ماده ۶۳ این فرمان قرار دارد. به همین دلیل فروش این زمین قانونی نمی‎باشد."

از سوی هم کمیسیون مواصلات و مخابرات ولسی جرگه می‎گوید، ۱۴۳ جریب زمین دولتی در نزدیکی میدان هوایی بین‎المللی حامد کرزی به قیمت ارزان به شرکت خصوصی الکوزی داده شده‎است.

قیس حسن رئیس این کمیسیون می‎گوید، زمین‎های دیگر در همان قسمت به قیمت بلند فروخته شده‎است.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه در مورد رأی‌گیری گفت:

" فروش ۱۴۳ جریب زمین دولتی به شرکت الکوزی کسانیکه می‎گویند مطابق قانون است کارت سبز و کسانیکه می‎گویند مخالف قانون کارت سرخ، به استثنای ۱۰ کارت سرخ به اکثریت رد شد."

ساختمان شورای ملی افغانستان
ساختمان شورای ملی افغانستان

در نتیجه اکثریت اعضا به لغو قرارداد رأی دادند.

اما پیش از این اکلیل حکیمی وزیر مالیه گفته‎است این قرارداد مشروط بر اینست که اگر شرکت الکوزی مطابق این قرارداد فعالیت نکند، قرارداد از بین خواهد رفت.

به‌گفته وزارت مالیه، شرکت الکوزی به‌گونه رسمی فیصله کرده‎است که علاوه بر ۳۵۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری در این زمین شش فابریکه تولیدی را نیز اعمار می‎کند که برای افراد بی‌کار نیز زمینه کار مساعد می‎گردد.

از سوی هم اداره اراضی افغانستان می‎گوید، این قرارداد به‌گونه قانونی انجام شده، اما با آن‎هم آنان منتظر فیصله حکومت در این زمینه هستند.

حسین رحمانی سخنگوی این اداره در صحبت با رادیو آزادی گفت:

"دولت به اداره مستقل اراضی افغانستان وظیفه بسپارد اداره مستقل اراضی افغانستان در تطبیق آن منحیث ارگان حکومتی آماده اجرا می‎باشد."

تلاش نمودیم تا در این زمینه نظر حکومت را داشته باشیم اما اداره اراضی را مسئول و جوابگوی این مورد می‎دانند.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG