لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۳۷

نگرانی‌ها از سقوط ولسوالی خواجه سبز پوش فاریاب به دست طالبان مسلح


مقام‎های محلی ولسوالی خواجه سبز پوش فاریاب با ابراز نگرانی می‎گویند، اگر دولت نیروهای بیشتری را به هدف سرکوب و دفاع در آن ولسوالی اعزام نکند، احتمال می‎رود که این ولسوالی به دست طالبان سقوط کند.

عبدالله "معصومی" ولسوال خواجه سبز پوش امروز دوشنبه در یک تماس تیلفونی به رادیو آزادی اظهار داشته‎است که شورشیان طالب پس از آن که سه روز قبل منطقهء قره شیخی را تصرف نمودند، امروز چندین قریهء دیگر را نیز به تصرف خود در آورده‎اند.

پس از سقوط منطقهء قره شیخی در ولسوالی چهار روستای دیگر نیز به تصرف شورشیان طالب در آمده‎اند.

نیروهای افغان
نیروهای افغان

​معصومی گفت:

"منطقهء قره شیخی از لحاظ موقعیت بسیار مهم بود بعد از سقوط این ساحه، حالا جنگ را به نزدیک مرکز ولسوالی کشانیده‎اند و روستاهای ینگی قلعه، کته قلعه، سرای قلعه و بایم اوغلی نیز به کنترول طالبان در آمده‎اند. در مورد نتایج درگیری‎ها باید گفت که تا حال دشمن ۶ کشته دارد. و روستاهای یاد شده توسط نیروهای مردمی که تعداد شان ۱۵ یا ۲۰ تن بودند، تامین امنیت می‎شد. کمک قابل ملاحظه هم برای ما نرسیده‎است."

وی می‎افزاید، لحظه به لحظه تعداد شورشیان طالب افزوده می‎شود و تلاش دارند تا مرکز ولسوالی را به کنترول خویش در آورند.

معصومی افزود:

"هر لحظه یی که سپری می‎شود تعداد دشمن زیاد می‎شود، طالبانی که قره شیخی را تصرف کرده بودند، آن‎ها درین روستا آمدند. همچنان طالبان خواجه قشیری، دوراهی بالا و نیز قاری وکیل با افرادش هم در این ساحه به کمک طالبان درین جا آمده و نیز طالبان قریهء ینگی قلعه وسرای قلعه هم این جا آمده‎اند و طالبان منطقهء خواجه ناموسی هم درین جنگ شرکت دارند و به کمک طالبان ولسوالی ما آمده‎اند وخلاصه تعداد آن‎ها خیلی زیاد می‎باشد."

فاریاب
فاریاب

او می‎گوید، اگر دولت نیروهای بیشتری را درین ولسوالی اعزام نکند، احتمال آن می‎رود که مرکز ولسوالی به دست گروه طالبان سقوط نماید:

"در صورتی که دولت هرچه عاجل اقدام به کمک نکند مرکز ولسوالی، قومندانی امنیهء محل و پوسته‎های امنیتی سخت آسیب خواهند دید. فعلاً به قوای ضربتی نیاز هست تا ساحات از دست رفته را دوباره به دست آورند. طالبان در قصبات جابه جا هستند و جهت پاک سازی آن مناطق نیروی بیشتر لازم می‎باشد."

باشنده‎گان خواجه سبزپوش شکایت نموده می‎گویند، دولت باید هرچه عاجل اقدام نموده حداقل امنیت و آرامش نسبی را در این ولسوالی تامین کند.

یک تن از باشنده‎گان می‎گوید:

"ایگم بیردی هستم. چند روز قبل از اثر بی توجهی دولت قره شیخی سقوط کرد و امروز طالبان سه و چهار قریهء دیگر را نیز تصرف نمودند. بر ای فعلاً جنگ بالای ولسوالی جریان دارد. من منحیث یک مسلمان اول از گروه طالبان تقاضا می نمایم که درین ماه مبارک رمضان حملات شان را توقف بدهند ودر ثانی از دولت می‎خواهم که جلو پیش روی‎های طالبان را بگیرد تا مردم ازین بیشتر آواره نشوند. وضعیت مردم بسیار خراب است مردم از مناطقی که جنگ هست همگی آواره شدند و هیچ کس به داد هیچ کسی نمی‎رسد."

ولسوالی خواجه سبزپوش در مسیر شاه راه عمومی قرار داشته به گفتهء مقامات فاریاب، طالبان مسلح می‎کوشند تا این ولسوالی را به دلیل موقعیت استراتیژیک آن به تصرف خود در آورده و یا نا امن سازند.

گزارش: رحمت الله رها

XS
SM
MD
LG