لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۳۱ حمل ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۱۸

قرار داد مطالعات تخنیکی و دیزاین تونل جدید سالنگ امضا شد


قرارداد مطالعات تخنیکی و دیزاین تونل جدید سالنگ میان وزارت فواید عامه افغانستان و شرکت "SMEC" استرالیایی به ارزش ۶.۱۹ میلیون دالر روز شنبه در کاخ سپیدار امضا شد.

عبدلله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت روز شنبه هنگام امضای قرارداد این پروژه گفت که پروژه سالنگ در سطح ملی و منطقه در بخش ترانسپورت و ترانزیت برای افغانستان با اهمیت است.

او گفت:

"این راه در کنار این‌که ارزش ملی دارد در سطح منطقه نیز با اهمیت است، به‌خاطر همکاری‌های منطقوی این یک پروژه اساسی است وقتی‌ما از خط آهن صحبت می‌کنیم و یا در مورد ترانزیت، این یک نقطه کلیدی است و این پروژه اهمیت اش را نشان می‌دهد."

آقای عبدالله همچنان گفت که ایجاد تونل جدید سالنگ در انتقال اموال تجارتی سهولت ببار می‌آورد و مشکلات ترافیکی نیز حل خواهد شد.

بر اساس معلومات وزارت فواید عامه افغانستان کار ساخت تونل جدید سالنگ به کمک مالی بانک انکشاف آسیایی و کشور جاپان تا بیش از دو سال دیگر آغاز خواهد شد.

کشور جاپان در ۱۵ سال گذشته حدود ۲.۶ میلیارد دالر با افغانستان کمک کرده‌است و ۵۳ درصد هزینه مالی این پروژه را نیز می‌پردازد.

این تونل جدید از کوه‌های هندوکش در ساحه اولنگ می‌گذرد و به دوشاخ امتداد می‌یابد که ۱۲ کیلومتر طول دارد.

از سوی هم توماس پنیلا رئیس بانک انکشاف آسیایی نیز این پروژه را از نگاه اقتصادی و انکشافی مهم می‌داند.

آقای پنیلا گفت که این پروژه در کنار اهمیت ترانسپورتی و ترانزیتی در بخش زراعت نیز تأثیر گذار خواهد بود.

توماس پینلا رئیس بانک انکشاف آسیایی
توماس پینلا رئیس بانک انکشاف آسیایی

او گفت:

"ما خرسند هستیم که همکار این پروژه هستیم و حمایت مالی می‌کنیم، این پروژه مهم و اساسی برای افغانستان است و ما همکاری کشور جاپان در این پروژه را نیز می ستایم."

از سوی هم صیام الدین پسرلی سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که ایجاد این تونل تا حدی زیاد در انتقال اموال تاجران افغان سهولت ببار می‌آورد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG