لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳۰ حمل ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۵۲

عبدالله: برخی مشکلات نیروهای افغان سبب انتفاد جامعه جهانی شده‌است


رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی می‎گوید، برخی مشکلات در بخش نهادهای امنیتی سبب شده‎است تا جامعه جهانی گاه‎گاهی به آن انگشت انتقاد بلند کند.

عبدالله عبدالله می‎گوید، اصلاحات در بخش امنیتی یک ضرورت زمانی است و حکومت در این باره برخی مشکلات را شناسایی کرده‎است.

وی روز دوشنبه در نشست شورای وزیران گفت، ندادن معاش به موقع به سربازان و نپرداختن اکرامیه در وقت و زمان به خانواده شهدا و همچنان عدم رسیده‎گی به موقع به زخمی‎ها از مشکلاتی اند که نظامیان افغان با آن روبه‌رو اند.

عبدالله: تأخیری صورت می‎گیرد در پرداخت معاشات که به این نسبت شکایت‎های وجود داشته.
عبدالله: تأخیری صورت می‎گیرد در پرداخت معاشات که به این نسبت شکایت‎های وجود داشته.

او افزود:

"یک قسمت از تعهد اساسی ما در بخش اصلاحات است، به‌همین خاطر در آجندای کار امروز مسایل که قرار گرفته یک بخش‌اش ارتباط می‎گیرد به اصلاحات در سیستم اجرآت ما در بخش امنیتی است که مشکلاتی وجود دارد، بعضی اوقات تأخیری صورت می‎گیرد در پرداخت معاشات که به این نسبت شکایت‎های وجود داشته."

آقای عبدالله اضافه می‎کند، یکجا با نهادهای مربوط کار می شود تا برای رفع این مشکلات راه حل پیدا شود.

رئیس اجرائیه همچنان گفت، کشورهای خارجی کمک کننده به چگونگی پرداخت معاشات در بخش‎های مربوط وزارت داخله رضایت ندارند و ضرورت است تا در این بخش به انتقادها رسیده‎گی شود.

سرمفتش امریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار گفته‎است، دولت افغانستان تا حال نتوانسته‎است تا معاشات نیروهای امنیتی را به‌گونه درست توزیع کند.

سیگار همچنان ادعا کرده‎است که حکومت افغانستان در مدیریت این بخش ناکام بوده‎است.

این نهاد در گزارشش همچنان ابراز نگرانی کرده‎است که اگر به این مشکل رسیده‎گی نشود، کمک کشورهای خارجی در این بخش، ضایع خواهد شد.

این در حالیست که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان روز یکشنبه در جریان سخنرانی‌اش در نشست بورد نظارت و همآهنگی برای آوردن اصلاحات در بخش وزارت داخله تعهد کرد.

نیروهای افغان
نیروهای افغان
  • حالا سؤال اینجاست که پرداخت نشدن به موقع معاشات به نیرو های امنیتی چی مشکلاتی را به بار میاورد؟

محمد انور سلطانی یکی از کارشناسان نظامی در این باره می‎گوید:

"این مشکل به سوق و اداره، مدیریت، فرار سربازان و افسران و مورال سربازان تأثیرات منفی دارد، و این در حقیقت آب ریختن به آسیاب دشمن است که مقام‎ها غفلت می‎کنند."

آقای سلطانی می‎گوید، حکومت افغانستان باید به این مشکلات توجه کند و برای پیدا کردن راه حل، تلاش نماید.

وی می‎گوید، هرچند حکومت افغانستان برای توزیع معاشات سربازان از ایجاد یک سیستم جدید خبر داده‎است، اما تا هنوز در این باره اقدام عملی صورت نگرفته‎است.

قابل یاد آوریست که معاش نیروهای امنیتی از طریق برخی بانک‎ها اجرا می‎شود که در برخی اوقات در این جریان رویدادهای خونین به‌وقوع پیوسته‎اند که در آن حتا برخی‎ها کشته و زخمی نیز شده‎اند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG