لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۳۸

تهدید طالبان مسلح به متعلمین اناث و خانواده‌های شان در پشتون زرغون هرات


طالبان مردم ولسوالی پشتون زرغون ولایت هرات را تهدید کرده‎اند که دختران‌شان را از رفتن به مکتب مانع شوند.

آنان با نشر اطلاعیۀ رفتن دختران به مکاتب این ولسوالی را حرام دانسته، هشدار داده‎اند در صورتی‎که به این امر توجه نشود، دختران مکاتب را مسموم و به صورت‌شان تیزاب خواهند پاشید.

این اعلامیه تقریباً دو هفته قبل به دسترس مردم و برخی از مساجد ولسوالی پشتون زرغون قرار گرفته‎است.

به دنبال این موضوع هزاران تن از دختران از رفتن به مکتب منصرف شده و در خانه‎های شان نشسته اند.

مردم این ولسوالی بروز این مشکل را دلیلی بر ضعف اداره محلی و مسئولان این ولسوالی می‎دانند.

بازار ولسوالی پشتون زرغون هرات
بازار ولسوالی پشتون زرغون هرات

شماری از آنان افزودند:

"تفنگدارانی که در کوه ‎اند، اخطار داده‎اند، به مسجدها اعلامیه‎های پخش کرده‎اند، مولوی صاحب را اخطار داده‎اند که شما به روزهای جمعه به مردم موعظه کنید که دختران جواز ندارند تا به مکتب بروند چرا که این‎ها را مردها درس می‎دهند."

"مردم هم دختران خود را به مکتب نمی‎گذارند، طالبان گفته‎اند که هر کس مکتب برود ما تیزاب پاش می‎دهیم. ما می‎گیریم و با خود می‎بریم پیش طالبان."

"این جای تأسف است برای مردم و برای دولت که نتواند چنین حادثات را جلوگیری کند که در نیم کیلومتری ولسوالی طالبان بیایند مکتب را هشدار دهند و اخطار دهند."

اعلامیۀ تهدید آمیز طالبان بالای تمام دختران مکتب و خانواده‎های شان در ولسوالی پشتون زرغون تأثیرات بدی داشته‎است.

لیسه دخترانه مرکز که در فاصله صد متری ساختمان ولسوالی و قوماندانی امنیه قرار دارد به مانند دیگر مکاتب این ولسوالی خالی از شاگرد است و تنها روزانه نزدیک به صدتن شاگردان صنوف ابتدایی وارد مکتب می‎شوند.

به‌گفته مسئولین بیش از یک هزار دختر درین مکتب مصروف تعلیم و تربیه بوده‎اند.

آمریت معارف پشتون زرغون از دادن معلومات درین مورد خودداری کرده‎اند، اما عزیزالرحمن سروری معاون تدریسی ریاست معارف هرات می‎گوید آنان تلاش می‎کنند تا این مشکلات را با میانجیگری بزرگان محل برطرف سازند.

او افزود:

"بعد از روزهای عید یک سلسله افواهات شد که شاگردان دختر به مکتب نروند و یقیناً این افواهات و اطلاعیه‎های که از طرف مخالفین پخش شده بود، رسماً از طریق آمریت معارف پشتون زرغون به ریاست معارف مواصلت ورزید و ریاست معارف هرات به اسرع وقت، موضوع را به مقامات صالحه رساندیم."

حدود یک ماه قبل طالبان دو تن از کارمندان آمریت معارف را از مرکز این ولسوالی با خود بردند و سپس با میانجیگری مردم محل آزاد ساختند.

ولسوالی پشتون زرغون ۵۴ مکتب دارد که دو مکتب لیسه و دو متوسط مخصوص دختران است و در متباقی مکاتب آن دختران و پسران سرگرم آموزش اند.

این ولسوالی بیش از ۴۲ هزار شاگرد دختر و پسر دارد که ۲۰ هزار آن را دختران تشکیل می‎دهند.

بعد از تهدیدات طالبان دختران از رفتن به مکتب دست کشیدند و در بعضی مناطق تعداد اندکی از دختران صنوف ابتدایی مکتب می‌روند.

خبرنگار رادیو آزادی به کاپی اطلاعیه طالبان دست یافته‎است.

درین اطلاعیه طالبان از مردم پشتون زرغون خواسته‎اند که دختران، خواهران، مادران و همسران خود را از مکاتب دولت بکشند و اگر دختر، خواهر، مادر و یا همسر کسی در مکاتب دیده شد هر جزای که به آنان رسید و یا هم کدام مشکل به او پیش شد و یا در مسیر مکتب و یا در مکتب مسموم گردید، حق شکایت را نداشته باشد.

گفته شده‎است که این اخطاریه از سوی ملا حسن یکی از قوماندانان طالبان صادر شده‎است.

این نگرانی‎ها در حالی مطرح می‎شوند که قبلاً مسئولین ریاست معارف هرات گزارش‎های مشابه را از ولسوالی‎های شیندند و اوبه این ولایت نیز ابراز کرده بودند.

طالبان تا کنون در این مورد ابراز نظر نکرده‌اند.

گزارش: شاه‌پور صابر

XS
SM
MD
LG