لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳۰ حمل ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۳۲

خانواده‌های بی‌جا شده از اثر جنگ در کندز نیازمند کمک‌های بشری اند


صدها خانواده‌ که در اثر جنگ‌های اخیر از مناطق تلوکه، دم شاخ و ملا سردار مربوط مرکز کندز به دلیل درگیری‏‌های شدید میان نیروهای امنیتی و مخالفان مسلح حکومت از قرا و قصبات‌شان بی‌جا شده‎اند، می‌گویند که هم‌اکنون با انواع مشکلات دچار هستند و تا هنوز به نیازمندی‌های آنان نهادهای مربوط رسیده‎گی نکرده‎اند.

در این اواخر بر اثر درگیری شدید میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح حکومت، صدها خانواده‌ از قریه‌جات تلوکه، دم‌شاخ و ملا سردار مربوط مرکز کندز از منازل‌شان بی‌جا شده‎اند.

آنان هم‌اکنون در این گرمای شدید تابستان در منطقه‌ای سه‌صد فامیلی شهر کندز در فضای باز با اطفال‌شان شب و روز خود را سپری می‌کنند و از حکومت می‌خواهند هرچه زودتر به مشکلات آنان رسیده‎گی کند.

کندز
کندز

شماری از آنان می‌گویند:

"ما در به در خاک به سر شدیم، ۱۰ روز است که از منطقه‌ای تلوکه آواره شدیم. در همین میدان خوابیدیم هیچ‌کس پرسان ما را نمی‌کند و نه همرای ما کمک می‌کند، ما از دولت می‌خواهیم که به مشکلات ما رسیده‎گی کند."

"۱۰ روز است که در همین‌جا افتیدیم هیچ‌کس به ما کمک نمی‌کند و کمک به سرمایه‌داران و اربابان داده می‌شود و دختر من در همین‌جا ولادت کرده و تا هنوز ما را کسی پرسان نکرده‎است و به مشکلات رسیده‎گی نکرده‎است در به در هستیم."

با این حال مولوی خوش محمد نصرت‌یار عضوی شورای ولایتی کندز که به هدف بررسی وضعِ زنده‎گی این بی‌جا شده‎گان به منطقۀ سه‌صد فامیلی کندز آمده‎است، از اداره محلی کندز و حکومت مرکزی می‌خواهد که به داد این بی‌جا شده‎گان رسیده‎گی کند.

خوش محمد: بار دوم است که این مردم آواره می‌شوند.
خوش محمد: بار دوم است که این مردم آواره می‌شوند.

او افزود:

"همین مردم یک‌ ماه پیش هم از منطقه‌شان آواره شده بودند و پس رفته بودند و این‌بار دوم است که این مردم آواره می‌شوند. مردم از اثر جنگ متضرر شده‌اند من از دولت مرکزی و حکومت محلی کندز می‌خواهم که به اسرع وقت به مشکلات این مردم رسیده‎گی کنند."

از سوی دیگر سید عبدالسلام هاشمی رئیس مهاجرین و عودت کننده‎گان در کندز می‌گوید که آنان سروی بی‌جا شده‎گان اخیر را آغا کرده‎اند و به زودی به مشکلات آنان رسیده‎گی خواهد شد.

او افزود:

"به ما ۱۵۰۰ عریضه رسیده‎است و این عرایض سروی می‌شوند تا مستحق و متضرر شناسایی شود و بعداً همرای آنان کمک می‌شود این خانواده‌ها از مناطق، دم‌شاق، ملاسردار و تلوکه مربوط مرکز کندز و هم‌چنین از مناطق عمرخیل، شنه‌تپه‌ و مدرسه ولسوالی علی‌آباد بی‌جاشده‎اند. ما تلاش داریم به‌زودی به نیازمندی‌های آنان رسیده‎گی کنیم."

باید یادآور شد که در دو سال اخیر بر اثر جنگ‌های شدید میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح حکومت از حومه‌های شهر کندز و ولسوالی‌های این ولایت هزاران تن از مناطق‌شان بی‌جا شده‎اند و هم‌اکنون در برخی ساحات مرکز کندز و در شماری از ولایت‌های کشور در حال مهاجرت با انواع مشکلات به سر می‌برند.

گزارش: اجمل آرین

XS
SM
MD
LG