لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۱۹

یک هیئت عراقی حمله بر سفارت این‌کشور در کابل را بررسی می‌کند


وزارت خارجه عراق می‌گوید که گروه داعش به دنبال شکست زیاد در موصل، تلاش کرده موجودیت خود را علیه منافع آن کشور نشان دهد.

در حمله دیروز بر سفارت عراق در منطقه چهارراهی انصاری کابل که چهار تن در آن دخیل بودند، دو کارمند افغان این سفارت کشته شدند.

حکومت عراق اعلان کرده که در حمله دیروز بر سفارت این‌کشور در کابل، به هیچ دیپلومات عراقی آسیب نرسیده، اما برای چگونگی و تحقیق حمله دوشنبه، یک هیئت را به افغانستان می‌فرستد.

در بیانیۀ رسانه‌یی وزارت خارجه عراق گفته شده که نیرو‌های امنیتی افغان توانستند تمامی حمله کننده‌ها را از بین ببرند و با نجات تمامی دیپلومات‌های عراقی، آن‌ها را به جای مصون انتقال دادند.

به‌گفته وزارت خارجه عراق، گروه داعش در شهر موصل آن کشور صدمه‌های زیادی دید و شکست خورد، حالا می‌خواهد با حمله بر سفارت عراق در کابل، موجودیت خود را تثبیت کند.

حکومت عراق به دنبال حمله دیروز، از برخی کشور‌ها خواسته تا تدابیر مکان‌های دیپلوماتیک و سفارت‌های عراق را در سرزمین‌های‌ شان بیشتر سازند.

پس از حمله دیروز کابل، وزیران خارجه افغانستان و عراق با هم از طریق تیلیفون صحبت کردند.

بر اساس خبرنامه وزارت خارجه افغانستان، صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه با همتای عراقی‌اش ابراهیم جعفری، به‌خاطر رویداد دیروز ابراز تأسف کرده و گفته‌است که دیپلومات‌های آن کشور در کابل مصون خواهند ماند.

آقای ربانی تأکید کرده که این‌گونه حملات تروریستی باعث ضعف نمی‌شود، بلکه اراده دو کشور را در کار مبارزه با تروریزم تقویت می‌کند.

همچنان رئیس جمهور اشرف غنی حمله دیروز بالای سفارت عراق در کابل را نکوهش کرده و گفته‌است، تروریستان با این‌گونه رویداد‌ها نمی‌توانند به روابط افغانستان با سایر کشور‌ها آسیب برسانند.

دفتر سازمان ملل‌متحد یا یوناما در کابل هم این رویداد را شدیداً محکوم کرده‌است.

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله افغانستان در یک نشست خبری گفت، در حمله دیروز دو غیر نظامی به‌شمول یک زن کشته شدند و سه تن دیگر هم زخم برداشتند.

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله افغانستان
نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله افغانستان

وی افزود:

"خوشبختانه در گام نخست ما مرحله تخلیه دیپلومات‌ها را آغاز کردیم که سفیر، معاون سفیر و تعدادی از دیپلومات‌ها به یک جای امن منتقل شدند. خوشبختانه به هیچ کدام‌‌شان آسیبی نرسیده‌است. تنها از بخش کارگر‌ها یا کارمندان خدماتی سفارت، یک خانم و یک هموطن دیگر ما که هر دو افغان استند، در اثر حمله وحشیانه تروریستان به شهادت رسیده‌اند."

پیش از این گفته شده بود که دو محافظ سفارت عراق در حمله دیروز در کابل کشته شده‌اند، اما سپس این گزارش‌ها رد شد.

گروه شورشی موسوم به دولت اسلامی یا داعش مسئولیت این رویداد را که در آن چهار تن دخیل بودند، به عهده گرفته‌است.

تا هنوز این موضوع تائید نشده که حمله دیروز ارتباط مستقیم میان گروه داعش در عراق و سوریه با شورشیان این گروه در افغانستان داشته باشد.

بخشی از ساختمان عراق در نتیجه حمله دیروز سوخته و تخریب شده، اما در گزارش‌ها آمده است که عمق حادثه در مقایسه با سایر حملات در کابل خیلی اندک بود، زیرا حملات مرگباری در گذشته بر سفارت‌های جرمنی و هند در کابل صورت گرفته که صد‌ها قربانی و زخمی برجا گذاشته است.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG