لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۹ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۴۰

وزارت تحصیلات عالی: پوهنتون‌های خصوصی به‌طور جدی ارزیابی می‌شوند


هرچند در سال‌های اخیر، تعداد پوهنتون‌های خصوصی در افغانستان رو به افزایش بوده‌است، اما وزارت تحصیلات عالی می‌گوید در این میان پوهنتون‌های نیز وجود دارند که به دلیل پائین بودن کیفیت، فعالیت‌های شان قابل نگرانی است.

عبدالطیف روشان سرپرست این وزارت روز یکشنبه در نشستی که از سوی جامعه مدنی "عدالت برای همه" به هدف ستایش از ده بهترین کامیابان امتحان کانکور برگزار شده بود گفت، رهبری وزارت تحصیلات عالی تصمیم گرفته است تا در آینده نزدیک همه پوهنتون‌های خصوصی را از نظر کیفیت با جدیت ارزیابی و درجه بندی نماید.

عبدالطیف روشان سرپرست وزارت تحصیلات عالی افغانستان
عبدالطیف روشان سرپرست وزارت تحصیلات عالی افغانستان


وی گفت:

"ما می‌خواهیم که پوهتنون‌های خصوصی را جدی بررسی کنیم، بعضی پوهنتون‌ها استند که زحمت زیاد کشیدند، نتایج خوبی داشته اند. پوهنتون‌های که مشکلات نسبی دارند و پوهنتون‌ها که واقعاً فاجعه است در مورد آن تصمیم جدی می‌گیریم و طبقه بندی آن را می‌خواهیم تا در آینده نزدیک اعلان کنیم تا بتوانیم خوب و بد را تفکیک کنیم."

این در حالیست که طی سال‌های اخیر، در مرکز و ولایات افغانستان در حدود ۸۰ پوهنتون و مؤسسه تحصیلات عالی خصوصی به فعالیت آغاز کرده‌اند.

شماری از محصلین برخی پوهنتون‌های خصوصی در صحبت با رادیو آزادی از کمبود تجهیزات علمی و مسلکی در این پوهنتون‌ها شکایت کرده‌اند.

اما مسئولین پوهنتون‌های خصوصی می‌گویند که فعالیت آنان بار سنگینی را در بخش تحصیلات عالی از دوش حکومت کم ساخته است و به‌گفته آنان اگر با آنان همکاری صورت گیرد در مدت کم کیفیت این پوهتنون‌ها نیز قابل قناعت خواهد شد.

عبدالله واحدیار رئیس پوهنتون خصوصی آشنا در مورد به رادیو آزادی گفت:

"پوهنتون‌های خصوصی در افغانستان مجموعاً به شکل نسبی فعالیت خوبی دارند، اما شاید پوهنتون‌های باشد که فعالیت‌های شان مطابق به معیار نباشد، ولی به اطمینان برای تان گفته می‌توانم که اگر پوهنتون‌های خصوصی حمایت شوند می‌توانند تحصیلات با کیفیت را به محصلین ارائه کنند."

از سوی هم برخی از محصلین که وضعیت اقتصادی‌شان خوب نبوده و به پوهنتون‌های دولتی نیز راه نیافته اند، از بلند بودن فیس پوهنتون‌های خصوصی شکایت دارند.

اما وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که در کنار ارزیابی کیفی این پوهنتون‌ها امور مالی آنان نیز ارزیابی خواهد شد.

باید گفت که ریاست پوهنتون‌های خصوصی وزارت تحصیلات عالی قبل از این نیز از ارزیابی پوهنتون‌های خصوصی یاد آورد شده و گفته‌است، پوهنتون‌های که فعالیت‌های مطابق به معیار نداشته اند از سوی این ریاست مسدود شده‌است.

در عین حال مسئولین این ریاست موضوع محصلین خیالی را در پوهنتون‌های خصوصی نیز پذیرفته بودند و گفته‌اند که در مورد این محصلین و ادارات ذیربط تحصیلی نیز تصمیم گرفته خواهد شد.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG