لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۸ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۲۲

قصر سلطنتی «جودهپور» هند به یک هوتل مبدل شده‎است


در تابستان سال ۱۹۴۴ میلادی یک ساختمان سنگی شگفت انگیز در شهر جودهپور افتتاح شد که آخرین نوع از این ساختمان‎های دوران سلطنتی هند بشمار می‎رود.

سه سال بعد از این هند استقلال خود را از بریتانیا گرفت و سرنوشت اینگونه قصرها که از خانواده‎های سلطنتی اداره می‎شدند نیز تغییر کرد.

پس از استقلال بسیاری از حکومت‎های سلطنتی ایالات مختلف هند انتخاب کردند که با روند دیموکراسی بپیوندند اما در ابتدا القاب این اشخاص پابرجا بود و آن‎ها در قصرهای خود زنده‎گی می‎کردند اما در سال ۱۹۷۱ میلادی با تدوین قانون اساسی این کشور که هدف آن تامین حقوق شهروندی بود امتیازات سلطنتی لغو شد که بر اساس آن پرداخت منظم به خانواده‎های سلطنتی از سوی حکومت توقف یافت.

تاج محل یکی از اماکن تاریخی هند
تاج محل یکی از اماکن تاریخی هند

اکنون بیشتر از قصرهای سلطنتی هند به هوتل‎ها مبدل شده‎اند یکی از آن‎ها همین قصر جودهپور است که ۳۴۷ اتاق دارد و از مهمان‎ها پذیرایی می‎کند.

قصر اُمید باون جودهپور بنام مهاراجا اُمید سینگ یاد می‎شود آخرین پادشاه خانواده راتور در غرب راجستان.

سنگ تهداب این قصر در سال ۱۹۲۹ مانده شد اما اعمار آن ۱۵ سال را در بر گرفت زیرا هدف آن ایجاد شغل برای زارعین آسیب دیده در جودهپور بود.

حدود دو هزار تا سه هزار کارگر برای ساختن این قصر کار می‎کردند.

هنگامی‎که حکومت هند در سال ۱۹۷۱ پرداخت منظم خانواده‎های سلطنتی را لغو کرد گاج سینگ نواسه مهاراجا امید سینگ که پس از درگذشت پدرش در سن چهار سالگی همه جایداد سلطنتی را به ارث برده بود دستور داد تا بخشی از قصر امید باون به یک هوتل مبدل شود.

در حال حاضر در یک بخش از قصر امید باون خانواده گاج سینگ زنده‎گی می‎کنند و بخش دیگر آن هوتل لوکس است که از مهمان‎های داخلی و خارجی پذیرایی می‎کند.

اخیراً در این قصر یک فلم مشترک هند و بریتانیا بنام وایسرویس هاوس فلمبرداری شد که برای جایزه جشنواره بین المللی برلین نامزد شده‎است.

XS
SM
MD
LG