لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۲۱

داوود زی: دسیسه برای نفاق افگنی میان اقوام افغانستان آغاز شده‎است


وزیر اسبق وزارت داخله افغانستان می‎گوید دسیسه برای نفاق افگنی میان اقوام آغاز شده‎است اما مردم این کشور اجازه نمی‎دهند تا حلقات داخلی و خارجی که درین راستا فعالیت می‎کنند به اهداف شان برسند.

محمد عمر داوود زی از این نگرانی دارد که دسیسه‎ها برای نفاق افگنی، جدا ساختن اقوام و ایجاد تعصبات مذهبی، قومی و لسانی در کشور آغاز شده‎اند.

داوود زی این مطلب را روز پنجشنبه در مراسم تقدیر از حدود سه صد جوانی در کابل بیان کرد که در امتحان کانکور نمرات بلند را بدست آورده‎اند.

وی می‎گوید این دسیسه که از سوی برخی حلقات داخلی و خارجی در کشور آغاز شده‎است مانند تروریزم خطرناک می‎باشند اما تاکید می‎کند که مردم افغانستان اجازه نمی‎دهند تا کسانیکه ایندسیسه را آغاز کرده‎اند به اهداف شان برسند.

او افزود:

"کشور با یک دسیسه رو به روست، ما شاهد استیم که اخیرا تعصب از سوی حلقات نا معلوم به یک فرهنگ مبدل می‎گردد، شاید برخی حلقات داخلی که نادان اند بخاطر مفاد سیاسی کوتاه مدت شان شکاراین دسیسه شده باشند ،اما ما روحیه ملت خود را خوب می‎شناسیم، آنان در برابر تعصب به گونه یی مبارزه می‎کنند قسمیکه در برابر تروریزم کرده‎اند."

داوود زی گفت که طالب و داعش ما را ختم کرده نمی‎تواند اما اگر بیدار نباشیم تعصب ما را از بین می‎برد.

درین نشست سه تن از محصلینی‎که بلند ترین نمره را نسبت به دیگران در امتحان کانکور از آن خود کرده بودند مورد ستایش قرار گرفتند.

مسئولان پوهنتون کابل امتحان کانکور اخیرا شفاف خواندند.

حمید الله فاروقی رئیس پوهنتون کابل درین نشست گفت که پوهنتون‎ها جای حاصل کردن علم، تحصیل، معلومات اکادمیک و بلند بردن ظرفیت‎ها می‎باشد اما وی می‎گویدمتاسفانه در چند سال اخیر شماری از محصلین پوهنتون کابل شکار سیلیقه حلقات متعصب شده‎اند.

فاروقی: در برابر آن‎ها در یک مبارزه پیگیر کمر ببندیم.
فاروقی: در برابر آن‎ها در یک مبارزه پیگیر کمر ببندیم.

آقای فاروقی خطاب به این محصلین گفت که بیشتر به علم و تحصیل توجه کردهو از هرگونه تعصب خود داری کنند.

فاروقی افزود:

"علیه خرافات، علیه تعصبات و علیه تلاش‎های خصمانه دشمنان افغانستان که سعی می‎کنند با گروگان گیری فرزندان عزیز ما آرزومندی‎های شوم شان را تداوم بدهند در برابر آن‎ها در یک مبارزه پیگیر کمر ببندیم."

اخیرا نگرانی‎ها ازاین ناحیه بیشتر شده‎است که شماری از حلقات داخلی و خارجی در افغانستان تلاش می‎کنند تا بین مردم تفرقه ایجاد کرده و تعصبات مختلف دامن بزنند.

اما حکومت، روسای ولسی جرگه و مشرانو جرگه و شماری از سیاسیون همواره از مردم خواسته‎اند تا وحدت شان را حفظ کرده و شکار این گونه دسیسه‎ها نشوند.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG