لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۵۶

عفو بین الملل بخاطر اعدام "علی رضا تاجیکی" از تهران سخت انتقاد کرده‎است


سازمان عفوبین الملل بخاطر اعدام یک مرد بیست و یک ساله در ایران که در پانزده سالگی بازداشت بود از تهران سخت انتقاد کرده‎است.

این سازمان حقوق بشری که مقر آن در لندن است می‎گوید علی رضا تاجیکی امروز ( پنجشنبه )اعدام شد.

ماگدلینا مغربی، معاون رئیس سازمان عفوبین الملل در امور شرق میانه و شمال افریقا در اعلامیۀ خود می‎گوید که حکومت ایران این عدام را با نقض تعهدات خود در برابر قانون بین المللی و بی اعتنایی به مخالفت گستردۀ مردم و جهانیان نافذ ساخته و اهانت کامل خود را به حقوق اطفال با بسیار بی رحمی نشان داد.

بیرق ایران
بیرق ایران

خانم مغربی گفته‎است که این اقدام شرم آور یک نقطۀ عطف قاطعانۀ برای ایران محسوب می‎شود و پوچ بودن این ادعای مقامات را ثابت می‎سازد که می‎گویند یک نظام واقعی برای محاکمۀ نوجوانان دارند.

سازمان عفو بین الملل می‎گوید که علی رضا تاجیکی هنگامی‎که در ماه می سال ۲۰۱۲ بازداشت شد پانزده سال عمر داشت.

او یکسال بعد از سوی یک محکمه ولایت فارس به جرم قتل و تجاوز جنسی به اعدام محکوم شد.

سازمان عفو بین الملل می‎گوید این محاکمه مطلقا غیر عادلانه بود چون در آن اساسا به اعتراف‎های اتکا شد که علی رضا می‎گوید با زور شکنجه و تعذیب از وی گرفته شده‎است.

حد اقل ۸۹ نفری‎که هنگام ارتکاب جرایم کمتر از هژده سال عمر داشتند منتظر اعدام می‎باشند.
حد اقل ۸۹ نفری‎که هنگام ارتکاب جرایم کمتر از هژده سال عمر داشتند منتظر اعدام می‎باشند.

عفو بین الملل می‎گوید ایران در سال ۲۰۱۳ پس از این‎که از اعدام نوجوانان زیر سن درین کشور انتقاد شد اصلاحات را در قوانین جزایی خود وارد کرد ولی بازهم ده‎ها نفر ازین نوجوانان را به علت جرایمی‎که هنگام ارتکاب آن کمتر از هژده سال عمر داشتند به اعدام محکوم کرده‎است.

اعلامیۀ سازمان عفو بین الملل می‎افزاید که این سازمان در ماه جاری در یافته‎است که حد اقل ۸۹ نفری‎که هنگام ارتکاب جرایم کمتر از هژده سال عمر داشتند منتظر اعدام می‎باشند.

XS
SM
MD
LG