لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۷ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۳۶

گزارش: حکومت آذربایجان برای سه سیاستمدار اروپایی پول فرستاده‌است


یک گزارش تازۀ سازمان راپور دهی در مورد جرایم و فساد دریافته است که طبقه حاکم در آذربایجان در چند سال گذشته ۲.۹ میلیارد دالر را به سیاستمداران اروپایی پرداخته‌اند.

در حالی‌که انتقادات شدید از رئیس جمهور آذربایجان الهام علییف به سبب تخطی‌های جدی از حقوق بشر در این کشور صورت می‌گیرد، یک گزارش تازه دریافته است که طبقه حاکم در آذربایجان در چند سال گذشته حدود ۲.۹ میلیارد دالر را به سیاستمداران اروپایی پرداخته و خریداری‌های بزرگ کرده‌است.

بر اساس یک گزارش که به روز دوشنبه از سوی سازمان راپور دهی در مورد جنایات و فساد به نشر رسید، بین سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ هزاران انتقال پول از آذربایجان به اروپا از طریق شرکت‌های مستقر در بریتانیا به هدف خریدن خاموشی صورت گرفته‌است، یعنی این پول به حیث حق‌السکوت به بعضی سیاستمدارن اروپایی پرداخته شده‌است تا در مرود تخطی‌ها از حقوق بشر در آذربایجان صدا بلند نکنند.

رئیس جمهور آذربایجان
رئیس جمهور آذربایجان

حکومت الهام علییف دیروز یافته‌های این تحقیق را رد کرد.

در اعلامیۀ ریاست جمهوری آذربایجان که دیروز منتشر شد گفته شده‌است که "رئیس جمهور و اعضای خانواده‌اش هیچ ربطی با اتهامات ادعا شده در این گزارش سازمان راپور دهی در مورد جرایم و فساد ندارند."

این گزارش می‌گوید که میلیون‌ها دالر انتقال شده از آذربایجان به حساب‌های بانکی شرکت‌ها و افراد در سراسر جهان رفته‌است.

در نتیجۀ یک همکاری بین سازمان راپور دهی در مورد جرایم و فساد، چند نهاد رسانه‌یی اروپایی، امریکایی و روسیه معلوم شده‌است که منبع این پول نا معلوم بوده، ولی شواهد کافی در درست است که خانواده علییف در انتقال این پول‌ها دخیل می‌باشد.

بر اساس این گزارش، بخشی ازین پول به هدف لابیگری برای علییف و رد انتقادات از وی، برای حد اقل سه سیاستمدار اروپایی، یک خبرنگار و یک تاجر رفته‌است.

روزنامۀ گاردین گزارش داده‌است که همین پول نقشی مهمی را در سال ۲۰۱۳ زمانی بازی کرد که اعضای شورای اتحادیه اروپا یک راپوری را رد کردند که در آن، از حکومت آذربایجان انتقاد شده بود.

گاردین می‌نویسد، اسناد افشا شدۀ بانکی که توسط یک روزنامه دنمارکی منتشر شده بود، منتج به آغاز تحقیقات در مورد همین پول‌های منتقل شده از آذربایجان شده و نشان داد که چندین انتقال بانکی به حساب‌های چندین عضو اسامبله پارلمانی شورای اروپا صورت گرفته‌است.

هدف پرداخت این همه پول از سوی حکومت آذربایجان به چند سیاستمدار اروپایی خریدن خاموشی آن‌ها در مورد تخطی‌های جدی از حقوق بشر توسط حکومت الهام علییف بوده‌است.

XS
SM
MD
LG