لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۴ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۰۰

عبدالله: کامیابی استراتژی جدید امریکا وابسته به تلاش و وحدت افغان‌هاست


رئیس اجرائیه حکومت افغانستان می‌گوید، کامیابی استراتژی جدید امریکا برای افغانستان وابسته به تلاش و وحدت افغان‌ها می‌باشد.

عبدالله عبدالله می‌گوید، استراتژی جدید امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا بخش‌های مختلف دارد که بالای وضعیت این‌کشور تأثیر گذار می‌باشد.

رئیس اجرائیه حکومت افغانستان روز دوشنبه در آغاز نشست شورای وزیران گفت، این پالیسی ایجاب می‌کند که رهبران سیاسی افغان روی آن بحث‌های را انجام دهند تا نکات تأثیر گذار آن برای مردم افغانستان روشن گردد.

آقای عبدالله همچنان گفت، کامیابی این استراتژی به تلاش‌های افغان‌ها بستگی دارد.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت افغانستان
عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت افغانستان

وی افزود:

" موفق بودن این پالیسی یا هر استراتژی دیگر مربوط به سعی و تلاش مردم افغانستان است ما وحدت را میان مردم خود تأمین کرده بتوانیم بصورت عموم در راستای تأمین منافع ملی کشور در آن زمان کوشش‌های که از طرف نیروهای امنیتی ما صورت می‌گیرد یا حمایت‌های که از طرف جامعه بین‌المللی صورت می‌گیرد به مراتب مؤثر تر می‌باشد."

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا در ۲۱ اگست سال جاری میلادی استراتژی جدید ایالات متحده امریکا را برای افغانستان و آسیایی جنوبی اعلام کرد و در آن روی همکاری‌های دوامدار با نیروهای امنیتی افغان تأکید گردیده‌است و همچنان حضور نیرو‌های امریکایی را تا شکست کامل مخالفین مسلح و تروریستان تهعد نموده است و همچنان از پاکستان خواسته شده تا در راستای مبارزه با تروریزم همکاری صادقانه نماید.

اعلام این استراتژی جدید با استقبال گرم رهبران حکومت وحدت ملی و افغانان مواجه گردید.

از سوی هم هیئت اداری مشرانو جرگه می‌گوید، امریکا باید بخاطر عملی کردن این استراتژی صادق باشد و قسمی‌که اعلام کرده بود باید بالای کشورهای حامی تروریزم فشار را بیشتر سازد.

محمد آصف صدیقی معاون دوم این جرگه در صحبت با رادیو آزادی گفت:

محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه افغانستان
محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه افغانستان

" ما امیدوار هستیم آنان با ملت و مردم افغانستان صادقانه همکاری داشته باشند و در کنار آن فشار‌های زیادی را بالای کشورهای که لانه‌های تروریزم در آنجا ها موجود اند بیاورند یعنی فشار‌های امنیتی اقتصادی و دپلوماتیک."

آقای صدیقی می‌گوید، افغانان همواره در مورد مسایل مهم ملی و سیاسی وحدت شانرا نگهداشته اند و به هیچ بیگانه اجازه نداده‌اند تا میان‌شان اختلافات ایجاد نماید.

از سوی هم برخی از کارشناسان سیاسی از استراتژی جدید امریکا استقبال کرده می‌گویند، استراتژی جدید امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا بر بنیاد واقعیت‌ها ساخته شده‌است.

ودیر صافی یک تن از این کارشناسان می‌گوید، در این استراتژی پاکستان بسیار خوب شناخته شده و این یک نکته بسیار مهم می‌باشد.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG