لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۳۹

مرکز منابع معلوماتی پوهنتون کابل به نام نانسی دوپری مسمی شد


وزارت تحصیلات عالی افغانستان به پاس کارنامه‎های نانسی هاتچ دوپری که برای افغانستان انجام داده‎است مرکز منابع معلوماتی در پوهنتون کابل را، به نام وی مسمی کرد.

شماری از استادان پوهنتون، مقام‎های دولتی، فرهنگیان و محققان از کارنامه‎ها و تلاش‎های خانم نانسی دوپری محقق امریکایی در راستای تحقیق و معرفی آثار فرهنگی افغانستان ستایش کردند.

آنان روز سه شنبه مراسم یاد و بود وی را در پوهنتون کابل راه اندازی کردند.

عبدالطیف روشان سرپرست وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفت کارکردهای خانم دوپری ماندگار خواهد بود.

مرکز منابع معلوماتی در پوهنتون کابل
مرکز منابع معلوماتی در پوهنتون کابل

او افزود:

"بیشتر از صدهزار آثار تحقیقی را در مرکز منابع معلوماتی گردآوری کرده‎اند، امیدوار هستیم که خانم دوپری را الگو قرار دهند و امید دارم در راستای که آنان کار کردند راه وی را دنبال کنیم، در جامعه اکادمیک ما تحقیقاتی که انجام دادند در تاریخ افغانستان ماندگار خواهد بود."

خانم دوپری پنجاه سال در بخش‎های میراث‎های فرهنگی، منابع معلوماتی و دیگر بخش‎ها در افغانستان تحقیق کرده‎است.

وی برای معرفی افغانستان به جهان و موضوعات گونه گون در باره این کشور، پنج کتاب و ده‎ها مقاله نوشته‎است.

دوپری از سال ۱۹۵۰ سفرش را به افغانستان آغاز کرد و ۵۵ سال عمرش را درین کشور باهمسرش لویس دوپری باستان شناس امریکایی گذرانید.

این افغانستان شناس امریکایی حتی در زمان حاکمیت طالبان در کابل دفتر داشت و کارهای فرهنگی اش را به پیش می‎برد.

او اخیراً یک ساختمانی را که به گونه قدیمی طراحی شده‎است در محوطه دانشگاه کابل به نام مرکز منبع معلومات افغانستان ایجاد کرد و در این مرکز وی ۱۰۰ هزار سند را در باره افغانستان گردآوری کرده‎است.

در کنار این، خانم دوپری نزدیک به ۱۵۰ هزار کتاب معلوماتی را به گونه انلاین و غیر انلاین در مرکزمنابع معلوماتی افغانستان در پوهنتون کابل جابجا کرده‎است.

یک عکس خانم دوپری در مرکز منابع معلوماتی پوهنتون کابل
یک عکس خانم دوپری در مرکز منابع معلوماتی پوهنتون کابل

حسینه شیر جان رئیس بورد مرکز منابع معلوماتی افغانستان و از همکاران وی در باره آرزوهای خانم دوپری برای افغانستان چنین می‎گوید:

"امروز وقتی که آمدم به پوهنتون بسیار برایم مشکل گذشت، یعنی نانسی دیگر نیست، نانسی، بسیار به خود متکی بود و هیچگاه به کسی وابسته نبود، دو روز پیش از مرگش در شفاخانه فکر می‎کرد، پرسیدم گفت که هیچ انسان دیگری را نمی‎شناسم که تعهد داشته باشد تا با هر لحظه زنده‎گی خود در این راستا کار کند."

این خانم امریکایی در سال ۱۳۵۷ برنامه کتاب خانه سیار را برای مهاجران افغان در پاکستان راه انداخت که اکنون در سراسر افغانستان فعالیت دارد.

حمید الله فاروقی رئیس پوهنتون کابل که در مراسم یاد بود وی سخن می‎زد، گفت که خانم دوپری شب و روز به تلاش هایش در راستای بسیج جوانان برای تحقیق در باره افغانستان و معرفی فرهنگ و آثار فرهنگی و باستانی این کشور تلاش ورزیده‎است.

دوپری
دوپری

لیزا شوستر یکی از بسته گان خانم دوپری با خوانش، تسلیت نامه برادر و دختر وی در باره دوری از نانسی چنین می‎گوید:

"بسیار سال‎ها از نانسی دور بودیم، ملاقات ما را با او به علت جنگ‎های که در افغانستان ادامه داشت خطر می‎دانستیم، قصه‎های زیادی به گفتن داریم؛ اما سفر ابدی اش او را بیشتر از ما دور کرد."

با این همه محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‎گوید، این وزارت در نظر دارد سیمینار بزرگ تحقیقی را در باره تلاش‎های نانسی دوپری راه اندازی کند.

نظیفه محبوبی

نانسی هاتچ دوپری افغانستان شناس مشهور درگذشت
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00

XS
SM
MD
LG