لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۴ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۲۹

تماس‌های جدید شورای عالی صلح افغانستان با طالبان مسلح!


شورای عالی صلح افغانستان تماس با طالبان مسلح را تائید می‌کند اما از دادن جزئیات در این مورد خوداری می‌کند.

این شورا می‌گوید، از طالبانی مسلح که می‌خواهند با پروسه صلح بپیوندند استقبال می‌کند.

عطاالرحمان سلیم معاون این شورا روز پنج شنبه به رادیو آزادی گفت که شورای عالی صلح در گذشته نیز با طالبان مسلح در تماس بوده و اکنون نیز تماس‌های با این گروه ادامه دارد.

اما آقای سلیم از دادن جزئیات در مورد این تماس‌ها خود داری کرد.

عطاالرحمن سلیم
عطاالرحمن سلیم

​او گفت:

"با تفصیل چیزی گفته نمی‌توانم اما این قدر گفته می‌توانم که برخی شخصیت‌ها و حلقاتی میان طالبان وجود دارد که ما با آنان در تماس هستیم."

این در حالیست که روز چهارشنبه یک منبع حکومتی که نخواست از وی نام برده شود به رادیو آزادی گفت که برخی از سران طالبان به طور پنهانی با شورای عالی صلح در تماس اند.

این منبع همچنان گفت که شماری از سران طالبان مسلح به گونه پنهانی از اداره استخبارات پاکستان و برخی رهبران شان، تماس های شان‌را با برخی کشورها بیشتر ساخته و در تلاش پناهنده‌گی سیاسی هستند.

به باور این منبع، طالبان پس از آن دست به این اقدام زدند که برخی از سران این گروه در پاکستان به شکل مرموز کشته شدند.

این منبع حکومتی که از ذکر نامش خودداری کرده همچنان گفته است، معلومات شان نشان می‌دهد که ملا یعقوب در قطر و ملا صدر ابراهیم از چین و ترکیه خواهان پناهنده‌گی سیاسی شده‌اند.

اما طالبان مسلح درین مورد واکنش نشان داده اند و همچو اظهارات را تبلیغات استخباراتی خوانده اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی این گروه با نشر اعلامیه گفته است که آنان بر بیشترین خاک افغانستان تسلط دارند و مصروف مبارزه بر ضد حکومت این کشور و نیروهای خارجی هستند.

در اعلامیه طالبان همچنان آمده است که رهبران شان هرگز به هدف دریافت پناه گاه سیاسی به دیگر کشورها سفر نخواهند کرد.

اما در این اعلامیه در مورد افزایش تماس شماری از سران طالبان با شورای عالی صلح افغانستان چیزی گفته نشده‌است.

در این حال محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه در صحبت با رادیو آزادی گفت که با افزیش فشارها بر طالبان ممکن این گروه خواهان صلح با حکومت افغانستان باشد.

او گفت:

"قرار بیشترین معلومات که در دست داریم و اکثر مسئولین حکومتی نیز در جریان اند طالبان که در مقابل نظام می‌جنگیدند و در کشور همسایه زنده‌گی می‌کردند آن‌ها وادار به این شده اند که با حکومت افغانستان در تماس باشند و می‌خواهند که صلح بکنند و چند فکتور وجود دارد که آنان را وادار به صلح نموده‌است مسئله عمومی این است که فشار امریکا بر پاکستان بیشتر شده تا طالبان را وادار به صلح با حکومت افغانستان بکند."

آقای صدیقی از حکومت افغانستان خواست تا با استفاده از فرصت به میان آمده طالبان را قانع سازد که از جنگ دست کشیده و به پروسه صلح بپیودند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG