لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۴ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۱۵

ترکیه کورس‎های رایگان آموزش زبان ترکی را در هرات به راه انداخته‎است


حکومت ترکیه در ولایت هرات کورس‎های آموزشی زبان ترکی را به صورت رایگان در ولایت هرات به راه انداخته‎است.

اکنون حدود چهل دختر و پسر از سوی دفتر تیکا درین ولایت مصروف آموزش زبان ترکی اند.

مسئولان دفتر تیکا می‎گویند تلاش می‎کند تا ازین طریق ارتباطات فرهنگی میان دو کشور را بیشتر گسترش دهند.

دفتر تیکا نماینده کشور ترکیه در ولایت هرات اولین فعالیت‎های خود را با آموزش زبان ترکی درین ولایت آغاز کرده‎است.

داکتر علی ارغون چنار رئیس دفتر تیکا یا آژانس همکاری‎های صدارت عظمی ترکیه در ولایت هرات بر گسترش روابط فرهنگی کشورش با افغانستان تاکید کرد.

آقای چنار برگزاری صنوف آموزشی زبان ترکی و تداوم آن در افغانستان را یکی از برنامه‎های اصلی حکومت ترکیه در افغانستان خواند.

داکتر علی ارغون چنار
داکتر علی ارغون چنار

وی افزود:

"ما مکلف هستیم که صنف‎های آموزشی زبان ترکی را در بهترین کیفیت برگزار کنیم، کسانی‎که در این جا کورس زبان ترکی می‎خوانند، شاید بخاطر تحصیلات در ترکیه باشد، یا از مهارت‎های علمی و فرهنگی ترکیه استفاده کنند، یا شاید فکر کنند که در آینده روابط افغانستان با ترکیه بیشتر شود. به این اساس زبان ترکی فکر می‎کنند برای شان خیلی مهم است."

هموار شدن زمینه تحصیل جوانان افغان به ترکیه و ارتباطات تجارتی میان دو کشور علاقمندی افغان‎ها به آموزش زبان ترکی بیشتر کرده‎است.

شاگردان کورس آموزشی زبان ترکی در دفتر تیکا بر یادگیری این زبان تاکید کرده می‎گویند که این موضوع می‎تواند ارتباطات فرهنگی میان مردم دو کشور را مستحکم سازد.

امیر رحیم پژوهان و نصیر احمد صالحی دو تن از شاگردان کورس آموزشی زبان ترکی دفتر تیکا در هرات می‎گویند:

"فکر می‎کنم که در مقطع زمان ترکیه یک گزینه بسیار خوبی باشد برای ادامه تحصیل به افغان‎ها. این خیلی خوب است که زبان ترکی را یاد بگیرند و بتوانند در آینده ادامه تحصیل بدهند در کشور ترکیه."

" ترکیه به عنوان یک کشوراسلامی دید ما به آن مثبت بوده‎است، نه این‎که مثل بعضی از همسایه‎های ما مانند ایران و پاکستان به عنوان کشورهای اسلامی هرگزما خاطره خوش ازآنان نداریم.

می‎خواهیم که روابط تازه را امتحان کنیم، با مردم ترکیه که همیشه به عنوان برادر در کنار ما بوده‎اند، می‎خواهیم با آنان هم زبان باشیم."

هرات
هرات

با این حال رئیس تیکا می‎گوید آنان در پهلوی کورس‎های آموزشی ترکی در نظر دارند تا فعالیت‎های را در بخش‎های صحت، تعلیم و تربیه و بازسازی برخی از آبدات تاریخی درین ولایت انجام دهند.

دفتر تیکا در ۵۸ کشور دنیا نماینده‎گی دارد و افغانستان تنها کشوری است که تیکا در سه ولایت آن یعنی هرات، کابل و مزارشریف فعالیت‎های خود را به پیش می‎برد.

تیکا در حالی در هرات آغاز بکار کرده‎است که قرار است در آینده نه چندان دور قنسلگری ترکیه در ولایت هرات افتتاح گردد.

گفته می‎شود که با آغاز به کار قنسلگری این کشور در هرات فعالیت‎های ترکیه در بخش‎های مختلف در هرات بیشترشوند.

شاه پور صابر-هرات

XS
SM
MD
LG