لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲۵ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۰:۱۱

واکنش‌های متفاوت در پیوند به سخنرانی اشرف غنی در نشست سازمان ملل متحد!


سخنرانی رئیس جمهور محمد اشرف غنی در نشست عمومی سازمان ملل متحد واکنش‌های متفاوت را در شورای ملی و در میان برخی از کارشناسان سیاسی برانگیخته است.

هیئت اداری ولسی جرگه افغانستان می‌گوید، رئیس جمهور غنی توانست در پیوند به مشکلات افغانستان و این که پناهگاه‌های تروریستان در کجاست با شجاعت صحبت کند و صدای افغان‌ها را به گوش جهانیان برساند.

محمد نذیر احمدزی معاون دوم این جرگه که روز چهارشنبه نشست عمومی این جرگه را رهبری می‌کرد از آقای غنی بخاطر نحوه سخنرانی‌اش در سازمان ملل متحد سپاسگزاری کرد.

محمد نذیر احمدزی معاون دوم ولسی جرگه افغانستان
محمد نذیر احمدزی معاون دوم ولسی جرگه افغانستان

وی گفت:

"رئیس صاحب جمهور توانست در مورد مشکلات اصلی افغانستان مبنی بر این که پناهگاه‌های تروریزم در کجاست و کی‌ها همواره برای افغان‌ها مشکل ایجاد کرده اند، به بسیار وضاحت هم به جهانیان قناعت بدهد و هم سیاست افغانستان و صدای ملت را به شجاعت به جهانیان برساند."

رئیس جمهور اشرف غنی صبح وقت روز چهارشنبه به وقت کابل، در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک، پاکستان را یکبار دیگر به همکاری دعوت کرد.

آقای غنی از اسلام آباد خواست تا در مبارزه علیه تروریزم با افغانستان و منطقه همکار باشد.

وی با ستایش از استراتژی امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا گفت که ریشه‌های تروریزم در بیرون از افغانستان است و جنگ این‌کشور تحمیلی بوده و نیروهای افغان روزانه قربانی می‌دهند.

اما هیئت اداری مشرانو جرگه افغانستان می‌گوید که انتظارات مردم از این سخنرانی برآورده نشد و محمد اشرف غنی به صراحت از مداخلات کشورهای همسایه یاد نکرد.

محمد آصف صدیقی معاون دوم این جرگه به رادیو آزادی گفت، اگر در برابر پاکستان از سیاست نرم کار گرفته شود فرصت لابی گری برای آن‌کشور فراهم خواهد شد.

محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه افغانستان
محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه افغانستان

وی افزود:

"امروز روز آن بود که رئیس جمهور غنی تمامی مسایل را خیلی به وضاحت مطرح می‌ساخت هم باید در رابطه به مداخلات پاکستان، ایران و روسیه اسناد و مدارک را مطرح می‌ساخت تا تمام جهانیان بهتر درک می‌کرد و حمایت‌شان را از افغانستان و مبارزه‌شان را علیه تروریزم اعلام می‌کردند."

در این میان شماری از آگاهان سیاسی به این نظر اند که پس از اعلام استراتژی امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا که در آن با جدیت از آوردن فشارها بر پاکستان یاد شده، حکومت افغانستان تلاش می‌کند تا با اتخاذ موقف نرم، پاکستان را برای آغاز مذاکرات آماده بسازد.

مشتاق رحیم یکی از این آگاهان به رادیو آزادی گفت:

"اکنون زیادتر اتکا از آدرس امریکا می‌شود که حکومت امریکا مباحث را بسیار به شکل مشخص،متمرکز و روبرو مطرح می کند و ما باید دیپلوماسی خود را طوری مطرح بکنیم که یک راه نرم ،مذاکره و مباحثه هم موجود باشد."

از سوی هم بشیر عاطف یکی دیگر از آگاهان مسایل سیاسی می‌گوید که رئیس جمهور اشرف غنی باید در نشست عمومی سازمان ملل متحد اسناد و مدارک مبنی بر مداخلات کشورهای همسایه را ارائه می‌کرد.

وی به رادیو آزادی گفت، با آنکه رئیس جمهور دونالد ترمپ گفت وقت آن فرا رسیده که کشورهای حامی تروریزم مسئول شناخته شوند، اما با آنکه افغانستان متأثر از تروریزم است رئیس جمهور غنی در این رابطه به نحوی خاموشی اختیار کرد.

سحرلیوال

XS
SM
MD
LG