لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲۵ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۱۰:۱۴

شورای امنیت افغانستان: با وزیر خارجه پاکستان در مورد هند صحبت نشده‌است


دفتر شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که در دیدار میان محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان و خواجه محمد آصف وزیر خارجۀ پاکستان در مورد هند یا شهروند هندی هیچ صحبت نشده‌است.

قادر شاه سخنگوی این دفتر روز جمعه به رادیو آزادی گفت، در این دیدار روی پناهگاه‌های هراس‌افگنان در خاک پاکستان و در مورد تبادله ۵ رهبر ارشد طالبان که از سوی پاکستان بازداشت شده بود، گفت‌وگو صورت گرفته‌است.

وی ابراز امیدواری می‌کند که جزئیات دیدارها باید به گونۀ دقیق گزارش داده شود و حقیقت‌ها تفسیر اشتباه نشوند.

قادر شاه سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان
قادر شاه سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان

وی گفت:

"در مورد تبادله زندانیان بحث صورت گرفته اما قطعاً در مورد هند یا شهروند هندی بحث صورت نگرفته و توقع ما از جانب پاکستان اینست که در سخنان‌شان که در مورد دیدار یا ملاقات‌ها باشد، جزئیات را بگونه درست بیان کنند."

مشاور امنیت ملی افغانستان با وزیر خارجۀ پاکستان در حاشیۀ اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ۲۱ ماه سپتمبر در نیویارک ملاقات کرد.

برخی از رسانه‌های هندی به شمول هندی تی وی گزارش داده‌اند که خواجه آصف وزیر خارجۀ پاکستان ادعا کرده که پیشنهادی را مبنی بر مبادله کلبوشن یادیف تبعه هندی با یک تروریست که در حملۀ سال ۲۰۱۴ بر مکتبی در پشاور دست داشت، دریافت کرده‌است.

به اساس گزارش‌ها، یادیف به اتهام دست داشتن در جاسوسی و فعالیت‌های سری ضد پاکستان توسط نیروهای پاکستانی سال گذشته دستگیر شد.

سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان با رد این گزارش‌ها گفته است که وزیر خارجۀ پاکستان از فعالیت‌های ضد پاکستانی هند در افغانستان از یادیف یادآوری کرده‌است.

مقام‌های افغان همواره ادعای پاکستان در مورد فعالیت‌های ضد پاکستانی در افغانستان را رد کرده‌اند.

هر چند در دیدار میان مشاور امنیت ملی افغانستان و وزیر خارجه پاکستان روی تبادله ۵ رهبر ارشد طالبان که از سوی پاکستان بازداشت شده، بحث صورت گرفته اما شورای امنیت ملی افغانستان، شورای عالی صلح و وزارت خارجه پاکستان در مورد اسامی این افراد جزئیات ندادند.

در همین حال شماری از کارشناسان افغان می‌گویند که پاکستان تلاش دارد تا روابط میان کابل و دهلی نو را خدشه دار سازد.

بشیر عاطف یکی از این کارشناسان در این مورد گفت:

"بخاطر این مسایل پاکستانی‌ها می‌خواهند افشا کنند که از یک سو ذهنیت‌ها را تغییر بدهند گویا که میان افغانستان و پاکستان گفت‌وگو‌های مخفی جریان دارد و از جانبی تلاش می‌کنند تا روابط منطقه‌ای را بر هم بزنند."

وی تأکید می‌کند که مقامات حکومت افغانستان باید پس از هر نشست و گفت‌وگو با مقامات کشور‌های دیگر، جزئیات آن نشست‌ها را با مردم شریک کنند در غیر آن، افشا شدن آن از سوی طرف‌های دیگر با تعبیر‌های اشتباه به همراه بوده و بدون شک که به حیثیت و اعتبار افغانستان صدمه می‌زند.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG