لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۰۶

نگرانی شماری از اعضای شواری ولایتی پروان از سقوط ولسوالی سیاه گرد


شماری از اعضای شورای ولایتی پروان هشدار می‎دهند که ولسوالی سیاه گرد این ولایت در آستانه سقوط به دست مخالفین مسلح دولت قرار گرفته‎است.

از او اخر روز جمعه حملات گسترده مخالفین مسلح بیشتر در ساحات کوهستانی شمال ولسوالی سیاه گرد ولایت پروان آغاز شده و در گیری میان نیروهای امنیتی و مخالفین مسلح به شدت جریان دارد.

عبدالرحمان احمدی یک عضو شورای ولایتی پروان در صحبت با رادیو آزادی ناوقت روز شنبه گفت روستاهای کوهستانی و صعب العبور این ولسوالی مانند قمچاق و فندقستان این ولسوالی، در تصرف طالبان در آمده، باشنده‎گان آن سیل آسا به جاهای دیگر پناهنده شده‎اند.

نیروهای افغان
نیروهای افغان

وی افزود:

"جنگ در ولسوالی سیاه گرد شدید جریان دارد تقریباً بخش زیاد دره فندقستان ولسوالی سیاه گرد سقوط کرده به دست طالبان. نیروهای دولتی در پایین دره فندقستان جابجا اند مردم همه چیز خود را مانده فرار کردند اگر دولت اقدام نکند کل دره سقوط می‎کند و حتی ولسوالی سیاه‎گرد در آستانه سقوط قرار دارد اگر سیاه‎گرد سقوط کند باز به دولت باقی چی می‎ماند؟"

درمورد تلفات ناشی از این درگیرها منابع مسئول معلومات دقیق و روشن ارائه نمی‎کنند.

هارون مبارز قوماندان نیروهای امن و نظم عامه پولیس می‎گوید در جریان درگیری‎ها هشت تن از طالبان مسلح کشته شده و در عین حال یکتن از نیروهای امنیتی کشته و شش تن دیگر زخمی شده‎اند.

وی افزود:

"در جریان شب دشمن شکست خورد حالا هم جنگ کم کم جریان دارد حجم اش کم شده و دشمن تلفات زیاد دیده."

تصرف دره فندقستان به دست طالبان که یکی از روستاهای پرنفوس و نزدیک به ساختمان ولسوالی سیاه گرد شمرده می‎شود از نظر برخی از منابع مسئول راه را برای سقوط ساختمان این ولسوالی هموار ساخته‎است.

اما جنرال محمد زمان مموزی قوماندان امنیه ولایت پروان در صحبت بار ادیو آزادی تاکید می‎کند که برای جلوگیری از سقوط ولسوالی سیاه گرد آماده‎گی‎ها گرفته شده و صرفا به شماری از قطعالت دستور عقب نشینی تاکتیکی داده شده‎است.

نیروهای افغان
نیروهای افغان

او افزود:

"پوسته ما ناگزیر در بلندی بوده اکمال نمی‎شد ساحه بسیار تنگ بوده اضافه کمک نمی‎توانستیم برسانیم برشان سربازان را گفتم پوسته‎ها را ترک کنید پایین شوید."

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان مسلح ادعا کرده‌است که یک پوسته و یک مرکز نیروهای افغان نیروهای افغان در را در ولسوالی سیاه گرد به کنترول خود آورده و پیشروی آنان ادامه دارد.

ولسوالی سیاه گرد در وسط دره غوربند موقعیت دارد که دره غوربند با توجه به وسعت خود که هم مرز با ولایت‎های بغلان و بامیان است ولسوالی‎های شینواری، سرخ پارسا، و شیخ علی را نیز در خود جا داده‎است.

کارشناسان نظامی به این باور اند که اگر ولسوالی سیاه گرد به تصرف طالبان درآید ارتباط ولسوالی‎های دیگر شامل دره غوربند از راه زمین با حکومت مرکزی قطع خواهد شد.

گزارش: احمد هنایش

XS
SM
MD
LG