لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۱۹

انتقاد شماری از اعضای ولسی جرگه از تاخیر در کار بازسازی تونل و شاهراه سالنگ


ولسی جرگه افغانستان از کندی و تاخیر در کار بازسازی تونل و شاهراه سالنگ انتقاد کرده و برای دریافت وضاحت درین مورد مسئولان وزارت فواید عامه، داخله و اداره عالی مبارزه با حوادث طبیعی را مورد استجواب قرار داد.

شماری از وکلا گفتند که هر سال برای بازسازی تونل سالنگ بودجه تخصیص داده شده و تصویب می‎گردد اما تا حال درین بخش هیچ کاری لازم صورت نگرفته‎است.

حبیب افغان یک عضو ولسی جرگه بالای مقامات انتقاد کرده گفت که حکومت درین مدت نتوانسته‎اند تا تونل سالنگ را بازسازی کند.

افغان: هفت سال می‎شود که پارلمان بودجه اختصاص داده شده به سالنگ را تصویب می‎کند.
افغان: هفت سال می‎شود که پارلمان بودجه اختصاص داده شده به سالنگ را تصویب می‎کند.

وی افزود:

"هفت سال می‎شود که پارلمان بودجه اختصاص داده شده به سالنگ را تصویب می‎کند، اما کار بنیادی آن پیشرفت نکرده‎است اگر درین هفت سال کار سالنگ به طورعادی هم آغاز می‎گردید حالا سالنگ بازسازی شده بود، راه‎ها مسدود نمی‎شد و تلفات انسانی را هم نمی‎داشتیم."

تونل سالنگ که ۹ ولایت شمالی افغانستان را با کابل وصل می‎سازد پنجاه سال قبل به کمک اتحاد جماهیر شوروی وقت ساخته شد، اما این تونل به اثر جنگ‎ها و شرایط نا مناسب آسیب پذیر شده و نیاز به بازسازی دارد.

اما مقامات وزارت فواید عامه افغانستان می‎گویند که کار بازسازی اساسی تونل سالنگ در سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز می‎گردد.

این وزارت می‎گوید که این تونل دوبار از سوی جامعه جهانی بازسازی گردید اما از این‎که شرایط موسمی سالنگ در نظر گرفته نشده و مشکلات تخنینکی هم وجود داشت دوباره تخریب گردید.

عبدالرحمن صلاحی معین این وزارت روز دوشنبه در نشست استجوابیه ولسی جرگه به این موضوع اشاره کرد.

سالنگ
سالنگ

صلاحی گفت:

"از سال ۲۰۱۸ که برابر به سال مالی آینده‎است برنامه داوطلبی و ساختمان یا بازسازی سیستم سالنگ که عبارت از تونل، گالری‎ها، دیوارهای استنادی، پل‎ها و پلچک‎ها و مجموع فرش سالنگ و تونل‎ها گالری‎ها باشد شامل برنامه می‎باشد."

چندی قبل قرارداد طرح و دیزاین ساخت تونل جدید شاهراه سالنگ میان حکومت افغانستان و شرکت بین المللی آسترالیایی بنام سیمیک امضا گردید.

معین وزارت فواید عامه افغانستان می‎گوید که کار ساخت این سرک با مصرف ۲۵۰ میلیون دالر از سوی بانک جهانی تا سال ۲۰۲۱ میلادی تکمیل می‎گردد.

در شاهراه سالنگ همه روزه حدود ۵۵۰۰ موتر عبور و مرور دارند که در موسم زمستان و بخاطر برفباری‎های زیاد خسارات مالی و جانی به مسافرین وارد می‎گردد.

جنرال رجب مسئول حفظ و مراقبت سالنگ‎ها می‎گوید که بیشتر خسارات و تلفات به مسافرین وارد شده‎است که در هنگام خطر و تهدیدها به رهنمایی آن‎ها توجه نکرده‎اند.

سرپرست اداره عالی مبارزه با حوادث طبیعی می‎گوید که امسال بخاطر خدمت رسانی برای ده هزار تن که به اثر تهدیدات احتمالی حوادث طبیعی در روزها و شب‎های دشوار با آن رو به رو خواهند شد آماده‎گی‎ها گرفته شده‎است.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG