لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ اسد ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۴۵

مقامات: کمپ اردوی ملی در غورماچ بعد از ۴ ماه، از محاصره طالبان بیرون شد


نیروهای افغان در قرارگاه شان در ولایت فاریاب

مسئولان لوای اول قول اردوی ۲۰۹ شاهین مستقر در ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب می‌گویند، با رسیدن نیروهای تازه‌نفس، کمپ اردوی ملی از محاصرۀ چهار ماهۀ گروه طالبان بیرون شده‌است.

به‌گفته افسران و سربازان لوای اول اردوی ملی مستقر در غورماچ، با مسدود شدن راه مواصلاتی بین قیصار و غورماچ، منسوبین این لوا از مدت چهار ماه به این‌سو در محاصرۀ شورشیان طالب قرار داشته و ظرف این مدت توانسته اند که حملات زیاد دشمن را دفع و ترد نمایند.

احمد خالد یک تن از افسران کندک اول اردو در زمینه می‌گوید:

"ما در طول ۴ ماه با دشمن جنگیدیم و در جریان این مدت حدود ۴۰ نفر از پرسونل ما شهید و زخمی شدند. امروز قطار اکمالاتی ما بخیر در غورماچ مواصلت ورزید."

میرویس، سرباز اردوی ملی که بیش از شش ماه را در این کمپ سپری کرده و در برابر حملات طالبان از خود مقاومت نشان داده در صحبت با رادیو آزادی گفت که با رسیدن نیروهای جدید و شکستن محاصره، حالا آرامش و امنیت و بازسازی‌ در غورماچ آغاز خواهد شد.

وی گفت:

"ما بسیار خرسند شدیم که ولسوالی غوماچ از محاصرۀ گروه طالبان آزاد گردید و پوسته‌های ما از هر لحاظ اکمال شدند و بخیر دوباره آرامی خواهد آمد، خانواده‌های که بنابر تهدید طالبان مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده بودند، ان‌شاالله دوباره به خانه و کاشانۀ‌شان خواهند آمد. وقتی امنیت در غورماچ تأمین شود کارهای بازسازی نیز شروع می‌گردد و مردمان جنگ زدۀ ما این‌جا آرام زندگی خواهند کرد."

به‌گفته منسوبین لوای اول، در مسیر راه‌های مواصلاتی قیصار و غورماچ، قریه‌های زیادی موقعیت داشته و مخالفین مسلح با استفاده از منازل مسکونی، همواره این مسیر را در برابر قطار اکمالاتی، ناامن می‌سازند.

جنت گل ساتنمن لوای اول به رادیو آزادی می‌گوید که آن‌ها در جریان چهار ماه محاصره، روز‌های سخت و پُر خطر را سپری کردند، اما هیچ گاهی مورال خود را از دست ندادند.

نیروهای امنیتی، پس از شکستن محاصرۀ طالبان، در کمپ اردو واقع در ۵ کیلومتری مرکز ولسوالی غورماچ مستقر شده‌اند.

عبدالله وافق ولسوال غورماچ می‌گوید، کمپ اردوی ملی از محاصرۀ طالبان بیرون شده، اما هنوز مرکز این ولسوالی به دست شورشیان طالب قرار دارد.

وی گفت:

"در حال حاضر وضعیت در غورماچ نورمال است. یک کندک اردو که از مدتی در محاصره قرار داشت و برای‌شان غذا و مهمات نمی‌رسید. با مواصلت قوت‌های تازه از شهر میمنه، این نیروها از هر جهت اکمال شدند، اما تا هنوز نیروهای دفاعی و امنیتی ساختمان مرکز ولسوالی را تصرف نکرده‌اند."

مرکز ولسوالی غورماچ حدود دو ماه قبل به تصرف طالبان درآمد و تا اکنون تحت کنترول آن‌ها قرار دارد.

مقامات امنیتی فاریاب می‌گویند، در آینده نزدیک ساختمان ولسوالی و قوماندانی امنیه غورماچ با راه اندازی عملیات، از تصرف طالبان آزاد خواهند شد.

گروه طالبان مسلح تا هنوز در این مورد ابراز نظر نکرده‌‌است.

گزارش: رحمت‌الله رها

XS
SM
MD
LG