لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۴۰

بی‌بی گل غنی: نسل جوان افغانستان نسبت به آیندۀ بهتر متعهد است


بانوی اول افغانستان می‌گوید، نسل جوان افغانستان نسبت به آینده بهتر متعهد است.

هرچند نشست اصلی هیئت عالی رتبه یا "سام" روز پنجشنبه در کابل آغاز می‌شود، اما اشتراک کننده‌گان نشست یک روز پیش بالای دست آورد‌ها و به‌گونه خاص بالای توانمند سازی زنان و سکتور خصوصی، وضعیت اقتصادی و دیگر اولویت‌ها صحبت کردند.

بی‌بی‌ گل غنی بانوی اول افغانستان که در این نشست صحبت می‌کرد گفت، حکومت وحدت ملی روند اصلاحات در بخش‌های مختلف را آغاز کرده، اما به‌گفته وی هنوز کار‌های زیادی در این بخش باقی مانده‌است.

او در بخش دست آورد‌ها از پیشرفت زنان و نقش آن‌ها در جامعه یاد کرده گفت، زنان و نسل جدید به آینده خوب افغانستان متعهد اند.

او افزود:

"بسیار کار‌های انجام شده که زنان را مژدۀ آیندۀ خوب می‌دهد، گام‌های برای متکی ساختن زنان برداشته شده‌است و نسل جوان افغانستان نسبت به آینده خوب تعهد کامل دارد."

بانوی اول افغانستان همچنان می‌گوید، برنامه‌های توانمند سازی زنان و میثاق شهروندی قدم‌های است که از سوی دولت برای خودکفایی و پیشرفت زنان در کشور برداشته شده‌است.

آجندای روز اول نشست هیئت عالی رتبه یا "سام" بیشتر روی وضعیت زنان، پیشرفت‌های اقتصادی و سکتور خصوصی اختصاص یافته بود و قرار است در روز دوم این نشست اشتراک کننده‌گان در باره حکومتداری، نهاد‌های دولتی، اصلاحات، زیربنا و مبارزه با فساد بحث کنند.

در نشست "سام" در کنار مقام‌های افغان، نماینده‌های حدود ۴۰ کشور خارجی، نهاد‌های تمویل کننده بین‌المللی، برخی اعضای شورای ملی، جامعه مدنی زیر یک چتر جمع شده‌اند.

پاولا پمپلانی معاون اتحادیه اروپا برای آسیا و پاسیفیک هرچند دست آورد‌های حکومت وحدت ملی را در بخش‌های مختلف قابل توجه می‌خواند، اما می‌گوید، هنوز بسیاری کار‌ها باقی مانده‌است که باید انجام شود.

وی در صحبت در این نشست گفت، آنان برای تقویت زنان در کنار دولت افغانستان باقی خواهند ماند.

او افزود:

"ما به‌شمول حکومت افغانستان با بسیاری کشور‌ها از نزدیک کار می‌کنیم تا مشکلات موجود در برابر زنان برداشته شود و زنان خود را در آینیه جامعه ببینند."

سومین باری است که نشست هیئت عالی رتبه یا "سام" در افغانستان برگزار می‌شود و در آن در باره تطبیق تعهدات دولت افغانستان صحبت می‌شود.

سخنگوی وزارت مالیه افغانستان به رادیو آزادی گفته‌است، حکومت افغانستان بخش از تعهدات داده شده به جامعه جهانی را عملی کرده و در نشست "سام" در باره آن به نماینده‌های کشور‌های اشتراک کننده، معلومات خواهد داد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG