لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۸ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۵۵

"سی آی ای" اسناد دیگر متعلق به شبکۀ القاعده و بن لادن را نشر کرد


استخبارات امریکا یک بستۀ دیگر از اسناد و مواد متعلق به شبکۀ تروریستی القاعده و بن لادن را نشر کرد.

"سی آی ای"، اداره استخبارات مرکزی امریکا در یک تلاش خود برای افزایش معلومات مردم در بارۀ شبکه تروریستی القاعده دیروز چهارشنبه "۱۰ عقرب ۱۳۹۶" مواد و اسناد بیشتر در بارۀ این شبکه را نشر کرد.

این اسناد هنگام حمله بر منزل اسامه بن لادن در ماه می سال ۲۰۱۱ در ایبت‌آباد پاکستان به‌دست آمده‌است و برخی از آن قبلاً نشر شده است.

خانۀ که بن لادن در آن زنده‌گی می‌کرد
خانۀ که بن لادن در آن زنده‌گی می‌کرد

"اسناد هنگام حمله به منزل اسامه بن لادن در ماه می سال ۲۰۱۱ در ایبت آباد پاکستان به‌دست آمده‌است."

اعلامیۀ که ادارۀ استخبارات مرکزی امریکا در ویب‌سایت خود نشر کرده‌است می‌افزاید که با نشر این مواد تنها آنعده دوسیه‌های متعلق به بن لادن محرم باقی می‌ماند که حقوق نشر آن محفوظ است یا نشر آن به امنیت ملی امریکا مستقیماً صدمه می‌رساند یا مواد چون پورنوگرافی، فایل‌های خالی و تکراری.

این بستۀ اسناد و معلومات از چندین سال به این‌سو در اختیار استخبارات و ارگان‌های دفاعی امریکا بوده‌است.

قبل از این دفتر ریاست استخبارات ملی امریکا بعد از بررسی که رهبری آن‌ را "سی آی ای" به‌دوش داشت، برخی این مواد را در چندین نوبت در سال‌های ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و اوایل سال جاری نشر کرده است.

دفتر ریاست استخبارات ملی امریکا این اسناد را برای افزایش شفافیت و با در نظرداشت اولویت‌های امنیت ملی نشر کرده‌است.

مایک پامپیو، رئیس "سی آی ای" گفت:

"ادارۀ وی در فرصت‌های دیگر هم تلاش خواهد کرد تا در سازگاری با تعهد خود برای حمایت امنیت ملی، معلومات را با مردم امریکا شریک سازد."

مایک پامپیو
مایک پامپیو

قانون سال ۲۰۱۴ از این اداره تقاضا کرده بود تا مواد و اسناد را که هنگام یورش به منزل بن لادن در ایبت‌آباد به‌دست آمده است، جهت نشر بررسی کند.

  • اسناد و موادیکه تازه نشر شد

مواد و اسنادی را که ادارۀ استخبارات مرکزی امریکا روز چهارشنبه نشر کرد شامل نامه‌ها، فیلم‌ها، فایل‌های صوتی و ویدیویی و تماس‌های شبکه القاعده و مکاتبات عادی خانواده‌گی است.

ادارۀ استخبارات مرکزی امریکا لینک‌های این اسناد را نیز در ویب‌سایت خود نشر کرده است تا مراجعین به آن دسترسی داشته باشند.

XS
SM
MD
LG