لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۴۴

انفجارِ یک تانکر در پروان جان دست‌کم ۸ تن را گرفت


صدای انفجار و بلند شدن شعله‌های مهیب و بزرگ آتش‌سوزی یک بار دیگر باشنده‌گان شهر چاریکار مرکز ولایت پروان را تکان داد.

این آتش‌سوزی درست پس از آن صورت گرفت که اوایل چهارشنبه شب «۱۰ عقرب ۱۳۹۶» یک تانکر تیل به اثر انفجار به وسیله ماین مقناطیسی در مزدحم ترین ساحه یعنی در چوک شهر چاریکار که در مسیر شاهراه کابل-پروان موقعیت دارد در حال عبور از شهر بود.

منابع مسئول می‌گویند تا حال این حادثه ۲۷ زخمی و ۸ کشته به‌جا مانده است.

شماری از شاهدان عینی و از باشنده‌گان محل می‌گویند:

"محمود هستم از ولایت پروان در فاصله ده متری به‌طرف عطاری قرار داشتم که یک انفجار شد ما دگه نفهمیدیم طرف پایان رفتم."

محمد کنری یک تن از قربانیان رویداد که به شفاخانه دولتی ولایت پروان انتقال داده شده است می‌گوید، موتر مسافربری نوع ۴۰۴ آنان که ۵۰ سرنشین داشت طعمه حریق شد.

وی گفت:

"ما رفتیم در پلخمری در موتر بالا شدیم این‌جا که رسید در گرفت دگه موتر هم بود دروازه بند بود شیشه را شکستاندم چند نفر خود را پائین انداختیم دگه سوختن در داخل موتر، ۵۴ نفر بود یک چهار نفرش بیرون شد دگه کلش سوخت."

با این حال داکتر محمد قاسم سنگین سر طبیب شفاخانه صد بستر دولتی ولایت پروان در این مورد در صحبت با رادیو آزادی گفت تا حال ۸ جسد و نزدیک به ۳۰ تن زخمی به شفاخانه آورده شده‌اند.

اوگفت:

"متأسفانه در اثر این حادثه که شد جمعاً با دو نفر زخمی که همین حالا آوردن تعداد زخمی‌ها به ۲۷ نفر رسید و از جمع ۲۷ نفر ۸ تن آن‌ها که وضعیت‌شان وخیم بود، توسط امبولانس‌های شفاخانه به مرکز انتقال دادیم، به غیر از ۲۷ نفر زخمی هشت نفر شهید هم است که در جمع ۸ نفر شهید یک خانم هم شامل است."

برخی از شاهدان عینی به این باور اند که تعداد قربانیان این رویداد بیشتر خواهد بود، زیرا اکثر زخمی‌ها جراحات شدید سوختگی داشتند.

عبدالمتین قدوسی عضو شورای ولایتی پروان می‌گوید، شماری از زخمی‌ها را به کابل انتقال دادند.

او گفت:

"تا به حال تعداد تلفات خلاصه نشده که چند نفر است. ریاست صحت عامه پروان کمک‌های اولیه را شروع کرده، چند نفر زخمی‌ها را انتقال دادن به کابل و متباقی زخمی‌ها زیر درمان قرار دارد و ۸ نفر شهید است."

برخی از مسئولین دولتی ولایت پروان می‌گویند، در جریان یک و نیم ماه گذشته این هفتیمن انفجار و آتش‌سوزی در تانکرهای تیل است که در شهر چاریکار مرکز این ولایت رخ می‌دهد.

مسئولیت این انفجارها را تا حال کسی به عهده نگرفته‌است.

مسولین امنیتی ولایت پروان از دادن هر نوع معلومات در مورد این حادثه انفجار در تانکر تیل خودداری کرده و از چشم انداز رسانه‌ها و خبرنگاران خود را پنهان کردند.

گزارش: احمد هنایش

  • معلومات قبلی

مقامات افغان می‌گویند در نتیجه انفجار شام دیروز چهارشنبه «۱۰ عقرب ۱۳۹۶» در پروان دست کم ۱۵ نفر کشته و تقریباً سی نفر دیگر مجروح شده‌اند.

به گزارش خبرنگار رادیو آزادی در محل این حادثه، شام دیروز انفجار یک بم مقناطیسی که در یک تانکر تیل جاسازی شده بود در چاریکار رخ داد.

انفجار یک بم مقناطیسی که در یک تانکر تیل جاسازی شده بود در چاریکار رخ داد.

تانکر در کنار یک بس مسافر بری منفجر شده‌است.

قاسم سنگین‌، سر طبیب شفاخانه پروان به رادیو آزادی گفت که وضعیت شماری از زخمیان وخیم است و به کابل انتقال شده‌اند.

آقای سنگین در آغاز حادثه در بارۀ تلفات چنین گفت:

"از جمله ۲۷ زخمی وضعیت ۸ نفر آن‌ها وخیم بود که توسط امبولانس‌ها به مرکز انتقال داده شدند. ۸ نفر به شمول یک خانم کشته شده اند. اطفال میان قربانیان این حادثه نیستند. زخمی‌ها عموماً از ۲۰ تا ۷۰ سال عمر دارند."

آژانس خبری رویترز شمار کشته شده‌گان این حادثه را ۱۵ تن خوانده است.

مقامات در مورد چگونگی این رویداد جزئیات نداده‌اند، ولی خبرنگار رادیو آزادی می‌گوید این هفتمین چنین انفجار در یک تانکر تیل و آتش‌سوزی در یک ماه است که مسئولیت آن را کسی به دوش نگرفته است.

از سوی دیگر چنین یک بم مقناطیسی در پل سوخته در غرب کابل نیز دیروز چهارشنبه منفجر شد و یک نفر را زخمی ساخت.

هنوز کسی یا گروهی مسئولیت این دو حادثه را به دوش نگرفته است.

XS
SM
MD
LG