لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۸ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۵۶

امیدواری وزارت زراعت در مورد افزایش حاصلات زعفران افغانستان


وزارت زراعت و مالداری افغانستان توقع دارد تا در ۵ سال آینده حاصلات زعفران را از ۶ تن به ۱۴ تن برساند.

موضوعات عمده پنجمین کنفرانس ملی زعفران را ازدیاد در تولید زعفران، افزایش در حاصلات و بازاریابی تشکیل می‌دهند.

این کنفرانس سه روز که امروز دوشنبه «۱۵ عقرب ۱۳۹۶» در کابل برگزار شده بود، در آن متخصصین داخلی و خارجی اشتراک داشتند.

وزارت زراعت و مالداری افغانستان می‌گوید، در این کنفرانس روی ازدیاد حاصلات زعفران و جستجوی راه‌های تخنیکی و فنی صحبت می‌شود و برای تطبیق بهتر استراتژی ۵ ساله که از سوی وزارت زراعت و مالداری تهیه شده‌است، تصمیم گرفته می‌شود.

لطف‌الله راشد سخنگوی وزارت می‌گوید:

"هدف از تدویر این کنفرانس تنظیم نمودن فعالیت‌های‌ ما است تا در این عرصه پیشرفت داشته باشیم و نتایج را که ما از حاصلات زعفران داشتیم، امید بخش است و امیدواریم که با تطبیق استراتژی ۵ ساله، حاصلات زعفران به ۱۴ تن برسد."

آقای راشد همچنان اضافه می‌نماید که در حال حاضر در ۳۰ ولایت کشور زعفران کشت می‌شود و در حاصلات آن سال به سال افزایش می‌آید.

به‌گفته وی حاصلات زعفران در سال ۱۳۹۴ به ۳.۲ تن می‌رسید که در سال ۱۳۹۵ به ۶.۲ تن رسیده است.

بر اساس معلومات این وزارت در سال‌های گذشته در ۲۸۱۱ هکتار زمین زعفران کشت گردیده‌است و در سال جاری در ۳۰۰۰ هکتار زمین کشت صورت گرفته و امید است که ۸ تن حاصلات داشته باشد.

سخنگوی وزارت زراعت و مالداری همچنان می‌گوید که ۱۳ شرکت پروسس و تولید زعفران در سطح کشور فعالیت دارند که ۹ میلیون دالر در سال گذشته عاید داشته اند.

کارشناسان امور زراعتی می‌گویند، در صورتی‌که حکومت با دهقانان و تولید کننده‌گان زعفران کمک کند، آنان می‌توانند خوب کار کنند و پیشرفت در این عرصه به اقتصاد افغانستان هم مؤثر واقع خواهد شد.

سیف‌الله سیحون استاد اقتصاد پوهنتون کابل در صحبت با رادیو آزادی گفت، منفعت کشت زعفران به دولت و مردم افغانستان نسبت به هر کشت دیگر بیشتر است که باید حکومت برای زارعین و تولید کننده‌گان سهولت‌های بیشتر و امکانات تخنیکی و مسلکی فراهم بسازد.

سیف الدین سیحون
سیف الدین سیحون

او افزود:

"زعفران افغانستان از نگاه کیفیت به سطح جهان درجه اول را دارد و افغانستان باید تولید با کیفیت داشته باشد، برای تولیدات‌اش بازاریابی کند، و استراتژی مؤثر را در این راستا داشته باشد."

آقای سیحون همچنان می‌گوید، زعفران نه‌تنها که یک منبع عایداتی خوب برای افغانستان است بلکه بدیل کشت، تولید و قاچاق کوکنار هم بوده می‌تواند.

وزرات زراعت می‌گوید در قسمت حرفه‌یی ساختن کار زعفران، کورس‌‌های کوتاه مدت آموزشی را دایر نموده‌اند و در هر ۵ سال با زارعین و تولید کننده‌گان زعفران پیاز یا تخم زعفران را نیز کمک می‌کند.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG