لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۴:۱۵

دونالد ترمپ خواهان لغو پروگرام ویزۀ مهاجرت "تنوع فرهنگی، نژادی" است


سیف‌الله سایپف "Sayfullo Saipov" بیست و نه ساله که اخیراً در شهر نیویارک در نتیجه یک حمله تروریستی ۸ تن را به قتل رسانید، در سال ۲۰۱۰ میلادی بر اساس لاتری یا ویزۀ مهاجرت "تنوع فرهنگی، نژادی" از ازبکستان به امریکا آمده بود.

بعد از این حمله، ویزۀ مهاجرت "تنوع فرهنگی، نژادی" که برای باشنده‌گان کشورهای داده می‌شود که مهاجرت آن‌ها به ایالات متحده چشمگیر نیست، مورد انتقادات شدید دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا قرار گرفت.

دونالد ترمپ می‌خواهد، پروگرام ویزۀ مهاجرت "تنوع فرهنگی، نژادی" را لغو کند.

دونالد ترمپ
دونالد ترمپ

در نتیجۀ مخالفت شدید وی و تعدادی زیاد از قانون گذاران امریکا، احتمال دارد که لاتری سالانه گرین کارت امریکا لغو شود.

دونالد ترمپ خواستار آن شده‌است تا برنامه صدور ویزۀ اقامت دایمی "گرین کارت" به امریکا بر اساس لاتری لغو شود.

حتی قبل از حمله اخیر نیز این درخواست توسط قانون گذاران هر دو حزب یعنی جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها مطرح شده بود.

آن‌ها به جای آن خواستار یک سیستم تشخیص و انتخاب بهتر بر اساس شایستگی شده بودند.

  • این تصمیم برای مهاجرین باالقوه چی معنی خواهد داشت؟

قانون پروگرام ویزۀ مهاجرت "تنوع فرهنگی، نژادی" در سال ۱۹۹۰ میلادی توسط رئیس جمهور جورج بوش توشیح شد و طبق آن سالانه ۵۰ هزار ویزۀ امریکا بر اساس لاتری صادر می‌شود.

برنده‌گان این لاتری "گرین کارت" امریکا را دریافت می‌کنند که اقامت دایمی آن‌ها را در ایالات متحده فراهم می‌کند.

بر اساس معلومات وزارت امنیت داخلی امریکا، افرادی که در سال ۲۰۱۵ میلادی ویزۀ مهاجرت "تنوع فرهنگی، نژادی" را دریافت کرده‌اند، یک بخش خیلی کوچک ۱.۰۵ ملیون تنی را تشکیل می‌دهند که طبق پروسه مهاجرت، اقامت دایمی را در امریکا حاصل کرده‌اند.

وزارت خارجه امریکا می‌گوید، افرادی که بر اساس لاتری سالانه گرین کارت امریکا، ویزه اخذ می‌کنند، به داشتن مهارت‌های خاص و یا داشتن اقاربی که در امریکا زنده‌گی کنند، نیاز ندارند.

باشنده‌گان ۱۸۱ کشور جهان برای این برنامه در سال ۲۰۱۸ میلادی واجد شرایط شناخته شده‌اند.

اما ده‌ها کشور به‌شمول بنگله‌دیش، چین، هند و پاکستان نسبت کثرت مهاجرت اتباع‌شان به امریکا از این پروگرام در سال ۲۰۱۸ میلادی محروم شده اند.

بر اساس گزارش سالانۀ ویزۀ مهاجرت "تنوع فرهنگی، نژادی" از سال ۲۰۰۷ میلادی تا اخیر سال ۲۰۱۶ میلادی ۶۰۲ افغان با استفاده از پروگرام لاتری سالانه گرین کارت از افغانستان، به ایالات متحده مهاجرت کرده‌اند و در جریان این مدت، رقم مهاجرت افغان‌ها بر اساس این پروگرام، سالانه بین ۱۶ تا ۱۹۲ بوده است.

بر اساس ارقام وزارت خارجه امریکا، در سال ۲۰۱۶ میلادی بر اساس پروگرام لاتری سالانه گرین کارت امریکا، برای شهروندان ایران، جمهوری دموکراتیک کانگو، مصر، نیپال ازبکستان بیش از ۲۰۰۰ ویزه برای هر کشور صادر شده‌است.

شهروندان نیپال بیشترین تعداد یعنی ۳۲۴۷ ویزه اقامت را در سال ۲۰۱۶ در امریکا دریافت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG