لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۱۱

بحث روزنامه‌های چاپ کابل روی مسدود شدن «واتس‌اپ و تلگرام»


روزنامه‌های چاپ امروز کابل در بیشتر مطالب و تبصره‌های خود به انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی‌ها و مسدود ساختن واتس‌اپ و تلگرام پرداخته‌اند.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله‌اش نوشته‌است، معلوم می‌شود که برگزاری انتخابات در سال‌های اخیر چالش بزرگی در برابر حکومت و مردم افغانستان بوده‌است.

سرمقاله نویس گفته‌است، انتخابات گذشته در افغانستان با تقلب و مداخلات خارجی به همراه بود و مردم به همین علت بالای انتخابات در افغانستان بی‌باور شده‌اند.

سرمقاله نویس می‌گوید که در چند ماه آینده انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها برگزار خواهد شد، اما سرمقاله نویس گفته‌است که در این زمینه آماده‌گی‌های لازم گرفته نشده‌است.

سرمقاله نویس با اشاره به نگرانی‌ها و شک‌ها در خصوص بی‌طرفی کمیسیون مستقل انتخابات گفته‌است که این نیز یک چالش جدی است.

سرمقاله نویس تأکید می‌کند که اگر انتخابات آینده به‌گونه شفاف و عادلانه برگزار نشود مشکلات و بی‌ثباتی در افغانستان بیشتر خواهد شد.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد در مطلبی در این باره نوشته‌است که کمیسیون مستقل انتخابات به انتخابات متعهد بوده و به رأی و اراده ملت ارزش می‌دهد.

نویسنده مطلب می‌گوید که برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها از آرمان‌های مردم بوده و به نظر می‌رسد که مردم به این آرمان‌شان خواهند رسید.

به باور نویسنده مطلب برخی از حلقات مغرض تلاش دارند تا در برابر انتخابات آینده مانع ایجاد کنند، اما نویسنده مطلب نوشته‌است که آنان هرگز به اهداف‌شان دست نخواهند یافت.

روزنامه هیواد در مطلبی دیگری به بسته شدن واتس‌اپ و تلگرام اشاره کرده و در این باره اعلامیه ریاست جمهوری را به نشر رسانده که در آن آمده‌است، حکومت برای هیچ‌کس و هیچ نهاد اجازه نمی‌دهد که در برابر آزادی بیان سد واقع شود.

در مطلب به نقل از اعلامیه ریاست جمهوری گفته شده که موضوع بسته شدن صفحات اجتماعی واتس‌اپ و تلگرام به‌گونه جدی تعقیب و بررسی شده و به آن رسیده‌گی خواهد شد.

  • اطلاعات روز

روزنامه اطلاعات روز نیز در مطلبی به همین موضوع پرداخته‌است.

نویسنده مطلب می‌گوید که نی یا اداره حمایت از رسانه‌های آزاد در افغانستان از بسته شدن واتس‌اپ و تلگرام ابراز نگرانی کرد و به دنبال آن مشرانو جرگه هم واکنش نشان داد.

به نوشته روزنامه حتی مشرانو جرگه فیصله کرده بود که مسئولان اداره اترا را نیز به یکی از نشست‌هایش در مورد علت بسته شدن واتس‌اپ و تلگرام بخواهد.

XS
SM
MD
LG