لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۱۰

بحث روزنامه‌های جهان در مورد حمله مسلحانه بالای ساختمان تلویزیون شمشاد


شماری زیادی از رسانه‎های معتبر غربی به حمله بالای تلویزیون شمشاد تمرکز کرده‎اند، حمله گروهی و مسلحانه که برای بیش از دو ساعت ادامه یافت.

  • گاردین

روزنامه گاردین در این مورد می‎نویسد حمله بر این شبکه تلویزیونی، حمله بر آزادی بیان بوده‎است.

به نوشته روزنامه، پس از تقریباً سه ساعت درگیری، نیروهای خاص افغان از پایان یافتن حمله خبر دادند.

این یک حمله بر آزادی رسانه‎هاست، اما مخالفین نمی‎توانند صدای آن‎ها را خاموش کنند.

گاردین در ادامه نوشته‎است چند لحظه پس از پایان درگیری، پخش برنامه‎های تلویزیون شمشاد که برای چندین ساعت قطع شده بود، از سر گرفته شد.

روزنامه اظهارات عابد احساس مسئول خبری تلویزیون شمشاد را هم نقل کرده که گفته‎است این یک حمله بر آزادی رسانه‎هاست، اما مخالفین نمی‎توانند صدای آن‎ها را خاموش کنند.

آقای احساس گفته که هیچ‌گونه هشداری قبلی از سوی شورشیان برای آن‎ها داده نشده بود.

به گزارش خبرگزاری اعماق که خبرهای شورشیان را پخش می‎کند، گروه داعش مسئولیت حمله بر تلویزیون شمشاد را پذیرفته‎است.

  • نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز در این مورد نوشته‎است، اکثریت کارمندان تلویزیون شمشاد هنگام آغاز حمله در داخل ساختمان این رسانه حضور داشتند.

نیویارک تایمز اظهارات نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان را هم نقل کرده که گفته‎است اکثریت کارمندان شمشاد، در جریان درگیری به محلات مصون انتقال داده شدند.

در این حمله یک محافظ همین تلویزیون کشته شد و بیش از ۲۰ تن دیگر زخم برداشتند.

نیویارک تایمز به نقل از ذبیح‌الله خورشیدی یک خبرنگار تلویزیون شمشاد هم نوشته که با رسیدن به شفاخانه گفت همه چیز را فراموش کرده بود، زیرا وضعیت خیلی بدی را دید و نمی‎دانست که کی سالم است و به کی آسیب رسیده‎است.

روزنامه از این نکته هم یادآوری کرده که حمله دیروز، خطرها برای کارمندان رسانه‌یی را در وضعیت نگران کننده امنیتی افغانستان برجسته‌تر می‎سازد.

  • دیلی میل

روزنامه دیلی میل در این مورد می‎نویسد، نیروهای خاص افغان توانستند شورشیان را هدف بگیرند و به حمله آن‎ها پایان دهند.

روزنامه به نقل از یک نهاد نظارت کنندۀ رسانه‎ها هم نوشته که در ماه جولای گفته بود، خشونت در برابر خبرنگاران افغان افزایش یافته‎است.

دیلی میل با یادآوری از برخی رویدادهای مرگبار در برابر خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در افغانستان همچنان می‎نویسد که این کشور پس از سوریه، مرگبار ترین محل برای خبرنگاران است.

به نوشته روزنامه، به دنبال سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی، حمله گروهی بالای تلویزیون شمشاد، نخستین رویدادی بود که در آن دفتر مرکزی یک رسانه چنین هدف قرار می‎گیرد.

XS
SM
MD
LG