لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۸ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۲۴

دشواری‌های جدی فرا راه تأمین عدالت برای قربانیان تجاوز جنسی در هند!


سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید، تا هنوز هم موانع جدی در زمینۀ تأمین عدالت و ارائه خدمات حمایتی برای قربانیان تجاوز جنسی در هند وجود دارند.

در گزارش ۸۲ صفحه‌ای این سازمان که به تاریخ هشتم نوامبر نشر شد، با اشاره به تجاوز جنسی بالای محصل هندی جیوتی سنگهـ پاندی که در ماه دسمبر سال ۲۰۱۲ میلادی در شهر دهلی صورت گرفت، گفته شده‌است که اصلاحات حقوقی و سایر قوانینِ که بعد از این رویداد تدوین شده‌ هنوز هم به‌طور کامل عملی نشده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در این گزارش می‌گوید، زنان و دختران قربانی که از تجاوز‌ و سایر خشونت‌های جنسی زنده باقی مانده‌اند، اکثراً توسط پولیس هند و در شفاخانه‌های آن‌کشور مورد تحقیر و توهین قرار می‌گیرند.

پولیس هند به‌طور متداوم از ثبت و راجستر شکایات قربانیان تجاوز جنسی خودداری می‌کند.

قربانیان و شهود کم‌ترین حمایت حقوقی و حراست جسمی را دریافت می‌کنند.

پرسونل شفاخانه‌ها هنوز هم آزمایش "دو انگشتی" جسمی را انجام می‌دهند.

کاجل، یک قربانی تجاوز جنسی به سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفته‌است:

"یک پولیس زن از من پرسید، آیا بالایم تجاوز شده‌است؟ گفتم بلی، راپور خانه پوری شد، ولی عدالت تأمین نشد. من همۀ تلاش‌های خود را کردم، پولیس رشوت خود را گرفت و مجرم را رها کرد. پولیس فکر نمی‌کند که من دختر هستم و با من چه واقع خواهد شد."

زنان و دختران قربانی که از تجاوز‌ و سایر خشونت‌های جنسی زنده باقی مانده‌اند، اکثراً توسط پولیس هند و در شفاخانه‌های آن‌کشور مورد تحقیر و توهین قرار می‌گیرند.

به‌گفته سازمان دیده‌بان حقوق بشر، ارائه خدمات ناکافی صحی و حمایت اندک حقوقی قربانیان در جریان محاکمۀ جزایی مجرمین، موانع جدی دیگری هستند که بر مشکلات افزوده‌اند.

جایشری باجوریا کارشناس در سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید:

"اکثراً این زنان، بعد از خشونت‌های جنسی حمایت خانواده‌های شان را از دست می‌دهند و خیلی به مشورت نیاز دارند، اما خصوصاً در خارج از شهرهای بزرگ آن‌ها به این‌گونه خدمات دسترسی ندارند."

میناکشی گنگولی مسئول بخش آسیای جنوبی سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید:

"پنج سال قبل مردم هند را تجاوز جمعی در دهلی تکان داد و آن‌ها خواستار ختم خاموشی در برابر خشونت‌های جنسی و اصلاحات در قوانین جزایی شدند."

به‌گفته میناکشی گنگولی، با آن‌که امروز قوانین و پالیسی‌های قوی‌تر وجود دارند، ولی کارهای زیاد باقی مانده که باید انجام شوند تا پولیس، دکتوران و محاکم با قربانیان تجاوز‌ جنسی با احترام برخورد کنند.

در این گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر؛ تحقیق و مصاحبه‌ها را در چهار ایالت هند یعنی هاریانا، اوتار پرادش، مادیا پرادش و راجستان انجام داده‌است.

این ایالات به‌شمول شهر دهلی به‌خاطر آن انتخاب شده‌اند که بیشترین رویدادهای خشونت‌ها و تجاوزات جنسی در آن‌ها راجستر شده‌اند.

در این گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر ۲۱ قضیه به‌طور مفصل بررسی شده که قربانیان ۱۰ واقعۀ آن دختران کمتر از سن ۱۸ سال بوده‌اند.

همچنان ۶۵ مصاحبه با قربانیان و فامیل‌های آن‌ها، وکلا، فعالان حقوق بشر، دکتوران، کارشناسان حقوقی، مقامات حکومت و پولیس هند و نهاد‌های تحقیقاتی آن‌کشور صورت گرفته‌است.

XS
SM
MD
LG