لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۵۲

سرخط: جوانان افغان می‎توانند به جای نگهبانان حرم، محافظان حریم باشند


موضوع استفاده از اطفال، نوجوانان و جوانان در جنگ‎ها از سوی سازمان‎های استخباراتی برخی کشورها در بیشتری روزنامه‎های چاپ امروز کابل بازتاب یافته‎است.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد در مطلبی نوشته‎است که استفاده از اطفال در جنگ‎ها چالش جدی است که باید به آن رسیده‎گی شود.

نویسنده مطلب نوشته‎است، حلقات که از اطفال و نو جوانان در حملات انتحاری استفاده می‎کنند، بیشتر مربوط سازمان استخباراتی پاکستان یا "آی، ایس، آی" می‎باشند.

در مطلب همچنان گفته شده که این اطفال و نوجوانان بیشتر باشنده‎های مناطق قبایلی هستند.

در مطلب آمده‎است، شبکه استخباراتی پاکستان به همین علت در مناطق قبایلی مدارس دینی را افزایش داده و حتی شمار این مدارس نسبت به مکاتب عصری بیشتر است.

به باور نویسنده مطلب در این مدارس اطفال و نوجوانان فقیر و بی‌سرپرست نگهداری و از آنان در حملات انتحاری در افغانستان استفاده می‎شود.

روزنامه گفته‎است که داعش و طالبان از اطفال برای اهداف جنگی‌شان استفاده می‎کنند و از کشته شدن یک دختر هفت ساله در ارزگان در این زمینه به گونه مثال یادآوری شده‎است.

هرچند طالبان پیش از این استفاده از اطفال را در جنگ‎ها رد کرده‎اند، اما نویسنده مطلب می‎گوید که این کار از سوی گروه‎های مخالف مسلح دولت به‌خاطر خوشی حامیان‌شان صورت می‎گیرد.

  • سرخط

روزنامه سرخط در سرمقاله‌اش در این باره نوشته‎است که جوانان و نوجوانان افغان می‎توانند به جای نگهبانان حرم، محافظان حریم باشند.

سرمقاله نویس در این باره به جنگ عراق، سوریه و یمن اشاره کرد و گفته‎است که فرستان جوانان افغان از سوی ایران به این جنگ‎ها نگرانی مردم و حکومت افغانستان را برانگیخته‎است.

سرمقاله نویس نوشته‎است که ایران با استفاده از نام محرم از احساسات مذهبی و مجبوریت‎های جوانان افغان استفاده کرده و آنان را به جنگ‎های دیگر کشورها می‎فرستد.

به باور سرمقاله نویس، ایران با حیله و نیرنگ‎های مختلف برای حفاظت کشورش از جوانان افغان کار می‎گیرد.

سرمقاله نویس گفته‎است که این کار ایران در آینده برای افغانستان نتایج بسیار خطرناک در پی خواهد داشت.

برخی از روزنامه‎های دیگری چاپ کابل نیز به این موضوع پرداخته و گفته‎اند که استفاده از اطفال و نوجوانان در جنگ‎ها با هیچ اصول و آینی مطابقت نداشته و باید از آن دوری شود.

XS
SM
MD
LG