لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۷ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۵۶

مسیر مواصلاتی ولسوالی میرامور دایکندی توسط افراد مسلح مسدود شده‎است


عکس جنبه تزئینی دارد/ آرشیف

از ۱۰ روز به این‌طرف مسیر تدارکاتی بخش گیروی ولسوالی میرامور ولایت دایکندی با ولسوالی ناهور ولایت غزنی توسط افراد مسلح مسدود شده که به‌گفته اعضای شورای ولایتی دایکندی این افراد مسلح از چند روز به این طرف اجازه عبور موترهای باربری و مسافری را به طرف ولسوالی میرامور نمی‎دهند و تا حال دو نفر از مردم ولایت دایکندی را نیز اختطاف کرده‎اند.

سهراب علی اعتمادی عضو شورای ولایتی دایکندی در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"تقریبا از ۱۰ روز به این طرف راه بخش گیروی ولسوالی میرامور ولایت دایکندی توسط سرور، غلام رضا و حیدر فرزندان ارباب جمعه ساکن منطقه سنگ الماس جرغی ولسوالی ناهور ولایت غزنی مسدود شده‎است. این افراد گروپ مسلح تشکیل دادند و زندان شخصی ساخته‎اند. این افراد راه را به روی مردم گیروی میرامور بسته‎اند و به تعداد ۷ کاماز که مواد خوراکه برای بازار پلاس میرامور حمل می‎کردند، توقیف کردند. همین طور آن‎ها زندان شخصی دارند که در این زندان مردم را شکنجه و تهدید می‎کنند که تا حال دو نفر را نیز گروگان گرفته‎اند."

دایکندی
دایکندی

مسیر عمده بخش گیروی ولسوالی میرامور ولایت دایکندی از طریق ولسوالی ناهور ولایت غزنی است که از این طریق مردم این منطقه مواد خوراکه خود را تأمین می‎کنند و همین طور برای رسیدن به خدمات صحی نیز از این مسیر استفاده می‎کنند، به دلیل این که مردم این منطقه به مرکز ولایت دایکندی به آسانی دسترسی ندارند.

اما با بسته شدن این مسیر مشکلات زیادی برای مردم این منطقه که بیش از ۳۵ هزار نفر نفوس دارد، به وجود آمده‎است.

سید محمد هاشمی ولسوال میرامور ولایت دایکندی در مورد وضعیت مردم این منطقه ابراز نگرانی کرده اضافه کرد:

"اگر این موضوع حل نشود مردم گیروی میرامور مانند مناطق ۴۰۰ خانه، گیروی اولیا و گیروی صوفلا با مشکلات فراوانی روبه‌رو خواهند شد. مسیر بخش گیروی ولسوالی میرامور با غزنی بسیار نزدیک است، اما فاصله این منطقه با مرکز ولایت بسیار زیاد است و به همین دلیل با بسته شدن این مسیر مشکلات مردم بسیار شدید می‎شود."

به‌گفته آقای اعتمادی این افراد یک گروپ ۶۰ نفری مسلح در ولسوالی ناهور ولایت غزنی هستند که به دلیل کشته شدن یکی از اعضای آن‎ها در ولسوالی میرامور دست به شکنجه و اختطاف مردم این منطقه زده‎اند.

به همین دلیل حکومت محلی دایکندی تلاش دارد تا هرچه زودتر این مشکل حل شده و راه مواصلاتی مردم دوباره باز شود.

انجینر محمود بلیغ والی دایکندی در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"افرادی‌که در این مسیر مردم را گروگان گرفته‎اند افراد مسلح غیر مسئول نیستند، بلکه ساکنین ملکی همان منطقه هستند. ما توسط افراد با نفوذ منطقه و حکومت محلی تلاش داریم تا افراد توقیف شده بزودی رها شده و شخص یا اشخاصی که در قضیه قتل دست داشته اند توسط مراجع قانونی دستگیر و پیگیری شوند."

این در حالی است که به‌گفته والی ولایت دایکندی هنوز هم تعدادی از گروپ‎های مسلح غیر مسئول در سطح ولایت دایکندی فعالیت دارند و حکومت محلی تلاش دارد تا در آینده نزدیک تمام این گروپ‎ها را خلع سلاح کرده و این افراد را به زنده‎گی عادی بر گردانند.

گزارش: عباس نادری

XS
SM
MD
LG