لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۳۹

گلبدین حکمتیار: در جنجال‌های حکومت و حزب جمعیت اسلامی دخیل نمی‌شویم


رهبر حزب اسلامی می‌گوید که در جنجال‌های به میان آمده میان حکومت و حزب جمعیت اسلامی دخیل نمی‌شوند و به‌گفته وی حکومت می‌تواند این مشکل را حل کند.

در حالی‌که تنش میان حکومت و حزب جمعیت اسلامی تا هنوز پا برجاست، رهبر حزب اسلامی می‌گوید که نمی‌خواهد در این جنجال‌ها خود‌ش را دخیل کند.

گلبدین حکمیتار روز پنجشنبه «۱۴ جدی ۱۳۹۶» در یک نشست خبری گفت، اگر در گذشته حکومت بالای اقوام و ائتلاف‌ها تقسیم نمی‌شد، امروز این معضل به‌میان نمی‌آمد.

آقای حکمتیار بار دیگر تعهد کرد که به هیچ‌کس اجازه برهم زدن نظام را نمی‌دهند.

او افزود:

"این جنجال داخلی حکومت است، ما مداخله نمی‌کنیم و می‌خواهیم این مشکل حل شود. به هیچ تلاشی که به‌خاطر تضعیف نظام باشد موافق نیستیم و همه باید این حقیقت را بدانند که افغانستان به یک حکومت مرکزی قوی نیاز دارد."

آقای حکمتیار همچنان انتقاد کرد که برخی افراد با استفاده از امکانات دولتی می‌خواهند حزب اسلامی را بدنام کنند.

وی هرچند مشخصاً نام کسی را نبرد، اما گفت که ۸۰ هزار طالب و اعضای حزب اسلامی از سوی افرادی مخالف وی که در گذشته مسئولیت ریاست امنیت ملی را به عهده داشتند، زندانی شده‌اند.

رهبر حزب اسلامی همچنان ادعاهای را رد کرد که گویا اعضای این حزب با داعش همکاری دارند.

رهبر حزب اسلامی همچنان ادعاهای را رد کرد که گویا اعضای این حزب با داعش همکاری دارند.

از سوی هم شماری از کارشناسان سیاسی می‌گویند، در هر جامعه دموکراتیک تقیسم قدرت موجود است، اما بر اساس اصول‌های پذیرفته شده.

مشتاق رحیم یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت:

"مه فکر کنم تقسیم قدرت به این معنی است که تمام اقوام افغانستان خود را در آن بیبینند و این یک طریقه ملت‌سازی است، اما اگر قدرت به شکل غیر قانونی تقسیم شود، این یک چالش بزرگ به نظام افغانستان خواهد بود."

به‌گفته رحیم، جریان‌های سیاسی با حکومت مخالفت‌های دارند که ممکن مشروع یا غیر مشروع باشد، اما به‌گفته وی جلوگیری از تلاش‌های که برای تخریب نظام باشد، مسئولیت ملی است.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG