لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۶:۱۲

مکرون: بجای عضویت، پیشنهاد مشارکت در اتحادیه اروپا به ترکیه داده شود


امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه

رئیس جمهور فرانسه می‌گوید، به ترکیه به عوض عضویت کامل در اتحادیه اروپا، پیشنهاد مشارکت در این اتحادیه داده شود.

امانوئل مکرون گفت، اتحادیه اروپا پس از سرکوب به دنبال کودتای سال ۲۰۱۶ میلادی علیه رئیس جمهور اردوغان در ترکیه و دیگر نگرانی‌های ناشی از حقوق بشر در این‌کشور، کدام پیشرفتی را در ارتباط به پیوستن انقره به این اتحادیه ممکن نمی‌داند.

بعد از تلاش کودتای ناکام در ترکیه، حدود ۵۰ هزار نفر در این‌کشور دستگیر شده و انتظار محاکمه را می‌کشند و در حدود ۱۵۰ هزار نفر دیگر به شمول معلمان، قضات و نظامیان از کار برکنار شده و یا وظایف‌شان در حالت تعلیق درآورده شده‌اند.

امانوئل مکرون در ادامه صحبت خود در این کنفرانس خبری مشترک گفت، برای روابط با اتحادیه اروپا واضح است که تحولات، انکشافات و تصامیم اخیری که از سوی انقره گرفته شده نمی‌گذارد و اجازه نمی‌دهد که کدام پیشرفتی در این پروسه رونما گردد.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه حین ملاقات با رجب طیب اردوغان همتای ترکی اش در پاریس
امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه حین ملاقات با رجب طیب اردوغان همتای ترکی اش در پاریس

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در این کنفرانس خبری مشترک به رئیس جمهور مکرون گفت، انتظار طولانی ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا خسته کننده‌است.

آقای اردوغان افزود: "این واقعاً ما را خسته ساخته‌است."

او گفت: "اقدام اروپا شاید ما را وادارد تا دست به تصمیمی بزنیم." اما در مورد این‌که چه تصمیم مشخص اتخاذ می‌کند، جزئیات ارائه نکرد.

رئیس جمهور فرانسه در اشاره به زندانی کردن چندین خبرنگار در ترکیه در نشست خبری در پاریس گفت، کشور‌های دموکراتیک باید به حاکمیت قانون احترام بگذارند.

طبق گزارش گروه مطبوعات آزاد، ۱۷۰ روزنامه نگار در ترکیه در پُشت میله‌های زندان به سر می‌برند که اکثر آن‌ها پس از تلاش برای کودتا ماه جولای ۲۰۱۶ دستگیر شدند.

امانوئل مکرون افزود که با رئیس جمهور رجب طیب اردوغان در روی یک فهرستی از موارد انفرادی بحث و گفت‌وگو کرده‌است.

بر اساس گزارش سازمان خبرنگاران بدون سرحد ترکیه در فهرست شاخص‌های جهانی آزادی مطبوعات در سال ۲۰۱۶میلادی در جمع ۱۸۰ کشور جهان در ردیف ۱۵۱م قرار داشت.

XS
SM
MD
LG