لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۴:۲۹

انتقاد مشرانو جرگه از پیشنهاد مبنی بر دو برابر شدن امتیازات اعضای ولسی جرگه!


مشرانو جرگه افغانستان از پیشنهاد کمیسیون مصئونیت حقوق و امتیازات وکلا مبنی بر دو برابر شدن امتیازات اعضای ولسی جرگه در بودجه سال مالی ۱۳۹۷ انتقاد می‌کند.

پیشنهاد کمیسیون مصئونیت، حقوق و امتیازات وکلا مبنی بر دو برابر شدن امتیازات اعضای ولسی جرگه در بودجه سال مالی ۱۳۹۷ با عکس‌العمل برخی از اعضای شورای ملی روبه‎رو شده‌است.

محمد آصف صدیقی معاون دوم مشرانو جرگه در عکس‌العمل به پیشنهاد این کمیسیون مبنی دو برابر شدن امتیازات اعضای ولسی جرگه در بودجه سال مالی ۱۳۹۷ می‌گوید که همه باید فکر ملی داشته باشند نه شخصی.

او افزود:

آٌصف صدیقی
آٌصف صدیقی

"یک تعداد‌شان که بودجه را نگهداشتن فقط به خاطرامتیاز و بعضی تقرری‌ها می‌باشد تا بتوانند بالای حکومت فشار وارد کنند که اول خواست‌ شان پذیرفته شود و پس از آن بودجه را تصویب می‌کنند این به‌خیر کشور نخواهد بود ما دچار خیلی مشکلات استیم بیاید که ملی فکر بکنیم تا شخصی."

به تازه‌گی مکتوب از سوی رمضان بشر دوست یک عضو کمیسیون مصئونیت، حقوق و امتیازات ولسی جرگه مبنی به درخواست این کمیسیون در خصوص دو برابر شدن امتیازات اعضای این جرگه به‌دست رسانه‌ها قرار گرفته‌است.

در این مکتوب به هیئت اداری و کمیسیون مالی بودجه پیشنهاد شده‌است که امتیازات وکلا در بودجه سال مالی ۱۳۹۷ از ۴۵۰۰۰ به ۹۰۰۰۰ افغانی در بخش‌های مختلف افزایش یابد.

افزایش کریدت کارت از ۵۰۰۰ به ۱۰۰۰۰، پول مصارف تیل وکلا از۱۰۰۰۰به ۲۰۰۰۰، کرایه منزل از۲۵۰۰۰ به ۵۰۰۰۰ ازدیاد ۲۵۰۰ افغانی در بخش دستیاران، دریوران و محافظین ولسی جرگه.

همچنان در این مکتوب امتیازات مامورین رسمی دارالانشأ این جرگه از۵۰۰۰ الی ۲۵۰۰۰ و پرسونل بخش امنیتی از۲۰۰۰ به ۴۰۰۰ و ازدیاد بودجه در بخش باالمقطع دستیاران قراردادی مبلغ یک‌صد میلیون افغانی در بودجه عادی ولسی جرگه در نظر گرفته شده‌اند.

تعداد از اعضای ولسی جرگه تأکید می‌کنند که حقوق ماهوار آنان کفایت مصارف‌ شان را نکرده و برای تکمیل کردن ضرورت‌های‌ شان نیاز به امتیاز بیشتر دارند.

عارف رحمانی یک عضو این جرگه در مورد به رسانه‌ها گفت:

"من به عنوان یک وکیل می‌گویم که اگر مرا فامیل و برادرانم کمک نکند من شاید نتوانم یک ماه وکالت کنم در پارلمان افغانستان بیایند نیازهای واقعی وکلا را بسنجند مطابق به نیازهای واقعی معاش و امتیازات را تعریف کنند."

اما شماری دیگر از اعضای ولسی جرگه به شمول رمضان بشر دوست عضو کمیسیون مصئونیت، حقوق و امتیازات وکلا با پیشنهاد این کمیسیون مخالف بوده و آن‌را غیر قانونی می‌دانند.

ودیر صافی استاد حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل دو برابر شدن امتیاز وکلا را با توجه به شرایط کنونی در کشور ظالمانه می‌داند.

وی از حکومت می‌خواهد تا برای بررسی نیازمندی‌ها وکلا یک کمیسیون بی‌طرف را تعیین کرده و به اساس یافته‌های آن در مورد حقوق و امتیازات اعضای ولسی جرگه تصمیم بگیرد.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG