لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۱۵

سرور دانش پذیرفت که در برخی موارد قانون اساسی افغانستان نقض شده‎است


در آستانه بزرگداشت از ۱۴همین سالروز تصویب قانون اساسی افغانستان، معاون دوم رئیس جمهور می‎پذیرد که در برخی موارد قانون اساسی نقض شده‎است.

سرور دانش می‎گوید که نقض قانون اساسی، عدم تطبیق برخی ماده‎های این قانون و توافق‌نامه سیاسی تشکیل حکومت وحدت ملی به هیچ صورت به معنی بی‌احترامی به قانون اساسی نیست.

وی که روز سه شنبه «۱۹ جدی ۱۳۹۶» در مراسمی به این مناسبت سخن می‎زد ادعاهای را رد کرد که گویا قانون اساسی تحریف شده‎است.

سرور دانش
سرور دانش

به‌گفته وی موارد نقض در حدی نیستند که سر و صداها بلند شده‎است.

وی افزود:

"در برخی موارد قانون اساسی نقض شده و یا به آن توجه نشده که باید آن را قبول کرد. به خطا و اشتباه خود اعتراف می‎کنیم، ناقضین را محکوم می‎نماییم و این یک اقدام بجاست. باید این را هم بپذیریم که نسبت به ۱۴ سال گذشته، صدها موارد قانون اساسی، ارزش‎ها و قواعد آن تطبیق شده‎است."

قانون اساسی افغانستان ۱۲ فصل و ۱۶۲ ماده دارد و در سال ۱۳۸۲ از سوی لویه جرگه تصویب شد.

سرور دانش در حالی این سخنان را مطرح می‎کند که روز دوشنبه انجمن حقوقدانان افغانستان و آژانس خبری پژواک در نشستی یافته‎های یک تحقیق در مورد نقض قانون اساسی را منتشر کردند.

در این تحقیق آمده‎است که ۹۴ ماده قانون اساسی نقض شده یا به‌گونه درست عملی نشده‎است.

در بخش دیگری این تحقیق گفته شده که از هر ۱۰ نفر تنها شش تن آنان در مورد قانون اساسی معلومات دارند.

محمد سرور دانش از همچو ارزیابی‎ها استقبال می‎کند، اما می‎گوید که در برخی موارد در باره نقض قانون اساسی مبالغه صورت می‎گیرد.

از سوی هم محمد قاسم هاشمزی رئیس کمیسیون مستقل نظارت از تطبیق قانون اساسی که در این نشست حضور داشت گفت که برگزار نشدن به موقع انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولایتی، سبب نقض ماده ۸۳ قانون اساسی شده‎است.

از سوی هم عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه که در همین نشست سخن می‎زد گفت که عدم توجه مسئولین و نهادها به قانون اساسی، سبب افزایش بی‌احترامی به قانون اساسی شده‎است.

عبدالرؤف ابراهیمی
عبدالرؤف ابراهیمی

او افزود:

"با تأسف عدم توجه مسئولین و نهادها به قانون اساسی و تخطی از قانون در اذهان عامه، بی‌احترامی به قانون اساسی را ترویج داده‎است. کم اهمیت شدن تطبیق قانون مردم را به سردرگمی انداخته‎است."

این انتقادها در حالی مطرح می‎شوند که چندی پیش برخی افراد با اشاره به مشکلات در حکومت خواستار تعدیل قانون اساسی و برگزاری لویه جرگه شدند.

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور می‎گوید که قانون اساسی کمی و کاستی دارد و پروسیجرهای مشخص برای تعدیل آن وجود دارد، اما دایر کردن پیش از وقت لویه جرگه یا فراخواندن حکومت مؤقت به‌گفته وی به معنی کودتاست.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG