لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۵۶

رادیوی به آتش کشیده شده در غور نتوانسته‎است نشراتش را دوباره آغاز کند


مسئولان رادیو سرحد در غور که چندی قبل توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شده بود می‎گویند که تا هنوز هیچ‌کسی در پیوند به این موضوع از سوی حکومت شناسایی نشده‎است.

به‌گفته آنان پولیس در این باره با ایشان همکاری نکرده‎است.

آنان می‎گویند که بدلیل مشکلات اقتصادی نتوانسته‎اند تا نشرات‌شان را دوباره آغاز نمایند.

این رسانۀ خصوصی حدود یک ماه قبل از سوی افراد ناشنانس با تمام تجهیزاتش به آتش کشیده شد و صدایش خاموش گردید.

مسئولان این رسانه گفته بودند به آتش کشیدن این رسانه کار مخالفین مسلح و کسانی می‎باشد که بر ضد آزادی بیان شعار می‎دهند و در پی خفه ساختن صدای مردم هستند.

دفتر رادیو سرحد
دفتر رادیو سرحد

آنان از حکومت خواسته بودند تا عاملین این رویداد را شناسایی نموده و به پنجه قانون بسپارد.

سید معروف سعیدی مسئول این رسانه به رادیو آزادی می‎گوید که از اتفاق این رویداد بیش از ۲۰ روز گذشته است، اما تا هنوز هیچ‌کسی در پیوند به این موضوع شناسایی و گرفتار نگردیده‎است.

آقای سعیدی اضافه می‎کند که به دلیل مشکلات اقتصادی نتوانسته‎اند تا هنوز نشرات‌شان را دوباره در شهر فیروزکوه آغاز نمایند.

وی که از نهادی‎های ملی و بین‎المللی خواهان همکاری است به رادیو آزادی می‎گوید:

"بیش از ۲۰ روز از قضیۀ رادیو سرحد گذشت و ما انتظار گزارش‌دهی نهادهای استخباراتی و امنیتی را در این مورد داریم، ولی آن‎ها هم در این قضیه هیچ اقدام نکرده‎اند و کسی را شناسایی و بازداشت نکردند. از طرف دیگر ما مشکلات اقتصادی داریم در غور معمولاً این مشکل دامن‌گیر همه رسانه‎ها است و نتوانستیم نشرات خود را آغاز نماییم."

با این حال غلام ربانی هدفمند مسئول کمیته مصونیت خبرنگاران غور و یار محمد یاور خبرنگار آزاد نیز عدم پیگیری قضیه این رسانه محلی را نگران کننده می‎خوانند.

به‌گفته آن‎ها در صورتی‎که از قضیه به آتش کشیدن این رسانه به‌گونه سطحی عبور شود تداوم کار خبرنگاری و امنیت سایر رسانه‎های محلی نیز در خطر جدی قرار می‎گیرند.

هرچند آنان از تلاش‎های شان برای شناسایی عاملین این رویداد صحبت می‎کنند، اما از همکاری مسئولین امنیتی ناراض هستند.

آنان افزودند:

"وقتی در نزدیکی قوماندانی امنیه، یک رسانه مورد حمله قرار می‎گرد و کسی هم بازداشت نگردد طبیعی است که این مسئله در روان تمام مردم تأثیر منفی می‎گذارد و دیگر کسی جرأت کار و بلند کردن صدایش را نمی‎کند."

"در قضیه این رسانه باز هم شک نیست که نیروهای امنیتی مانند همیشه مسئولیت‌گریزی نموده‎اند و در تأمین امنیت خبرنگاران و رسانه‎ها ضعف خود را داشتند."

دفتر مطبوعاتی والی غور نیز در هنگام اتفاق این رویداد اعلام کرده بود که دستور جدی بررسی و شناسایی عاملین رویداد را بالای نیروهای امنیتی صادر کرده‎است.

اما عبدالهادی چهلغوری مدیر مبارزه با جرایم جنایی قوماندانی امنیه غور می‎گوید این قضیه هنوز هم تحت بررسی است و تا هنوز نتوانسته اند عاملین آن را شناسایی نمایند.

وی می‎گوید:

"ما به همکاران رادیو سرحد گفتیم که موضوع در کشف است و تحت بررسی قرار دارد. معلوم نیست که چی وقت می‎توانیم عاملین آن را شناسایی کنیم. شاید یک ما بعد و شاید هم یک سال بعد این کار صورت گیرد."

رویداد رادیو سرحد تنها قضیه نیست که نا تمام مانده‎است قبل از این نیز قضیه‎های مختلفی در پیوند به خشونت علیه خبرنگاران در غور اتفاق افتاده بودند که هنوز هم بدون نتیجه باقی مانده‎اند.

گزارش: قدیر غفوری

XS
SM
MD
LG