لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۸ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۵۹

تطبیق پالیسی جدید برای افزایش نقش زنان در ادارات ملکی افغانستان آغاز شد


کارمندان یک رادیوی محلی در افغانستان

کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان برای افزایش مشارکت زنان در ادارات خدمات ملکی، روند تطبیق یک پالیسی جدید را آغاز کرده‎است.

این کمیسیون در تلاش است تا مشارکت زنان در ادارات خدمات ملکی این کشور را افزایش دهد.

تبسم ولایت نیرو یکی از کمیشنران این کمیسیون می‎گوید، در این پالیسی در کنار ایجاد برخی سهولت‎ها هنگام استخدام برای زنان، مصونیت‎های روانی، فزیکی و امنیتی نیز در نظر گرفته شده‎اند.

این کمیسیون به این منظور روز چهار شنبه «۲۰ جدی ۱۳۹۶» پالیسی جدیدی را به اجرا گذاشت که بر اساس آن باید در سال روان میلادی افزایش دو درصدی در مشارکت زنان در نهادهای خدمات ملکی به میان بیاید.

یک دفتر خدمات ملکی در کابل
یک دفتر خدمات ملکی در کابل

بانو نیرو همراه که با نادر نادری رئیس این کمیسیون و بی بی گل غنی بانوی اول افغانستان در مراسم آغاز تطبیق پالیسی جدید صحبت می‎کرد گفت، در پالیسی جدید سهولت‎های خوبی برای زنان در نظر گرفته شده‎اند.

وی افزود:

"قبل از استخدام باید تدابیری را روی کار داشته باشیم، مثلاً می‎توانیم بانک معلوماتی داشته باشیم، مراکز مشورتی شغلی داشته باشیم، آگاهی‌دهی از بست‎های خالی برای زنان داشته باشیم، همکاری با زنان در تکمیل کردن فورم‎ها برای خانم‎ها داشته باشیم، در جریان استخدام متوجه پروسه استخدام هم باید باشیم که تجربه کاری کمتر از سه ماه باعث بیرون شدن زنان از پروسه استخدام نشود. کار در جریان تحصیل و تحصیل در جریان کار نباید بهانه برای محرومیت زنان در پروسه استخدام باشد."

نا امنی، تبعیض و برخوردهای جنسیتی و رفتارهای جنسی با دختران و زنان در جریان کار از عوامل محدود بودن مشارکت زنان در ادارات دولتی خوانده می‎شوند.

به‌گفته مسئولان در کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی افغانستان، در سال ۲۰۰۹ سهم زنان در ادارات دولتی ۲۷ درصد بود.

این کمیسیون به این باور است که بنا بر دلایلی این رقم کاهش یافت و در ۹ ماه گذشته سال روان هجری خورشیدی شمار زنان استخدام شده در نهادهای ملکی به ۱۶ درصد رسیده‎اند.

نادری نادری رئیس این کمیسیون گفت، نقش و سهم زنان در ادارات حکومتی مانند هر بخشی دیگر محدود و کمرنگ می‎باشد.

بی بی گل غنی
بی بی گل غنی

در همین حال بی بی گل غنی بانوی اول افغانستان در این مراسم گفت، زنان در تمام ادارات دولتی و خصوصی افغانستان مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‎گیرند.

وی افزود:

"آزار و اذیت جنسی که زیاد وجود دارد در تمام نهادها، نهاد‎های دولتی و خصوصی، هم در بازار و روی سرک‎ها، این یک چیزی است که بخشی از عنعنات افغانی را تشکیل نمی‎دهد."

اما موضوع جلوگیری از آزار و اذیت جنسی زنان در پالیسی جدید کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی جا داده شده‎است.

تبسم ولایت نیرو می‎گوید، نصب کمره‎های مدار بسته یا پالیسی درهای باز و نصب شیشه در دروازهای دفاتر از موارد دیگر این پالیسی است که برای جلوگیری از آزار و اذیت جنسی زنان در دفاتر باید عملی شوند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG